Başbakan Borisov, Yunanıstan Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kyriakos Mitsotakis ile görüştüPazartesi, 28 Kasım 2016

Başbakan Borisov, Yunanıstan Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kyriakos Mitsotakis ile görüştüBaşbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ı ziyarette bulunan Yunanistan'daki Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kyriakos Mitsotakis ile görüştü.

Başbakan Borisov, "Bulgaristan, Yunanistan ile anlaşma ve komşuluk ilişkileri içinde olmasına büyük değer veriyor. Bu bölge için mutlaka gerekli bir şey. Çünkü Balkan bölgesi istikrar, kritik konularda ayrı devletlerin davranışlarında uyum olmasına ve ekonomik kalkınmaya ihtiyaç duyuyor" diye belirtti.

Borisov, konuğu ile Avrupa ve Avrupa Birliği'nin dış sınırları olarak Bulgaristan ve Yunanistan'ın uğradığı göçmen baskısının önüne geçilmesine yönelik önlemleri ele aldı. Başbakan, "Ülkemiz Balkanların güvenli ve işbirliği yapılan bir yer olarak muhafaza edilmesi için muazzam çabalar sarf ediyor. Ne pahasına olursa olsun devlet sınırlarımızı iyi koruyoruz, çünkü bizim için insanların huzurunun, normal yaşam temposunun korunması en önemli" dedi.

Borisov ve Mitsotakis, iki ülkede siyasi durum fark etmeksizin Bulgaristan ve Yunanistan'ın iyi düzeyde olan siyasi işbirliğine ve ortak çıkara dayalı ekonomi, tarım, kültür, iç ve dış ilişkiler, ulaştırma ve enerji gibi alanlarda ilişkileri geliştirmeye devam etmesi gerektiğine dair ortak görüş açıkladılar.


DİĞER HABERLER