Başbakan Borisov'dan cinsiyet, din ve etnisiteye dayalı şiddetin ortadan kaldırılması çağrısıSalı, 25 Eylül 2018

Başbakan Borisov'dan cinsiyet, din ve etnisiteye dayalı şiddetin ortadan kaldırılması çağrısıBaşbakanlık basın merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov'un, New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu içinde Nelson Mandela Barış Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Afrika ve bütün dünyada cinsiyet, din ve etnisiteye dayalı şiddeti ortadan kaldırma çağrısında bulunduğu bildirildi.
Forum Nelson Mandela'nın doğumunun 100. yıldönümüne adanmıştır.

Borisov ayrıca kadınların ve dünyanın geleceği olan gençlerin güçlendirilmesinden yana olduğunu açıkladı.

Başbakan ayrıca Bulgar halkının, Nelson Mandela'nın dünyanın dört bir yanındaki insanlar arasındaki ilişkilerde özgürlük, eşitlik ve adalete dair ideallerine samimi bir duyarlılık gösterdiğini dile getirdi. Borisov,"Nelson Mandela, insanlık tarihinde sonsuza dek Afrika halklarının yanı sıra tüm dünya halklarının özgürlük, barış, kalkınma ve refah arzusunun parlak bir sembolü olarak kaldı. Onun davası, sosyal adalet, kalkınma ve uzlaşmanın desteklenmesi ile birlikte insan haklarının korunması temelinde uluslararası düzeyde yeni düşünce ve ilişkilerin kurulmasına öncülük eden bir dizi olay ve değişikliği tetikledi" diye vurguladı.
Bulgaristan Başbakanı,"2030 sayılı planda ortaya konulan evrensel ama birbiriyle yakından ilişkili sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesi, günümüzün küresel zorluklarının karşılanmasının anahtarıdır" dedi.

Borisov, bu yılın ilk yarısında AB Konseyi Bulgaristan Başkanlığı'nın bu alandaki ana yönler konusunda ilerleme ve AB ülkeleri arasında uzlaşma sağlamak için önemli çabalar sarf ettiğinin altını çizdi.

Borisov," Bu dönemde AB'nin 79 Afrika, Karayip ve Pasifik ülkesiyle yeni bir ortaklık anlaşması için müzakerelere başlaması kararının alınmasından dolayı gurur duyuyoruz. Müzakereler, yoksulluk ve eşitsizlikle mücadeleden herkes için barış, güvenlik ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmeye kadar küresel sorunların üstesinden gelmek için önemli bir araç olarak bu ülkelerle modern ve dinamik bir ortaklığı hedefliyor" diye vurguladı.

New York'ta Başbakan, Gürcü mevkidaşı Mamukha Bahadze ile bir araya geldi. Borisov," Bulgaristan, Gürcistan'ın Avrupa ve Avrupa-Atlantik perspektifini en aktif bir şekilde destekleyen ülkelerden biri ve biz AB ile siyasi ilişki ve ekonomik entegrasyon sürecinde Gürcistan'a tutarlı destek vermeye devam edeceğiz" diye kanaat getirdi.


DİĞER HABERLER