Başbakan Boyko Borisov, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon ile görüştüPerşembe, 29 Eylül 2016

Başbakan Boyko Borisov, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon ile görüştü Başbakan Boyko Borisov'un ülkemizi ziyarette bulunan Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon ile dün yaptığı görüşmede temel konu Avrupa'ya göçmen akımıyla başa çıkılmasıydı.

Başbakan Borisov, her bir devletin sorumlu olması gerektiği AB'nin dış sınırlarında güvenliğin son derece önemli olduğunun altını çizdi. Başbakan, Bulgaristan'ın sınırı koruma ve Avrupa'nın iç kesimlerine yasadışı göçün önünün kesilmesi için komşu ülkelerle sürdürülen iyi işbirliğini koruma sorumluluğunu ciddiyetle yerine getirmeye çalıştığını vurguladı.

Başbakan'ın ifadelerine göre Brüksel'den yapılan 160 milyon avroluk yardımın yanı sıra AB'nin dış sınırlarının tam da Bulgaristan sınırlarının korunmasıyla başlatılması ülkemizin Bulgaristan ve AB vatandaşlarının güvenliğinin garanti edilmesine yönelik tüm çabaları için verilen yüksek bir nottur.

Başbakan, göç süreçlerinin gelişiminin AB ülkeleri ile göçmenlerin kendi ülkeleri arasında geri kabul anlaşmaları imzalanmasına ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini kaydetti. Borisov, Afganistanlı göçmen sayısında artış olduğunu belirterek, Bulgaristan'a gelen mülteci profilinin değiştiğini belirtti.

Borisov, "Birleşik Krallık ve Bulgaristan da Afganistan'da istikrar sürecinde ve Afganistan'ın güvenlik güçlerinin güçlendirilmesinde aktif yer aldı. Geri kabul anlaşması imzalanması konusunda en hızlı şekilde karara varılması son derece büyük önem arz ediyor. Dışişleri, İçişleri ve Savunma bakanlarımıza çalışmalarında buna öncelik vermeleri görevini verdim" diye belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER