Başbakan Boyko Borisov, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic ile görüştüPerşembe, 31 Mart 2016

Başbakan Boyko Borisov, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic ile görüştüBaşbakan Boyko Borisov'un Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic ile yaptığı görüşmede ele aldıkları konular arasında iki ülke ilişkilerinin gelişimi, bölgesel işbirliği, enerji güvenliği, göç yer aldı. İkisi bölgesel işbirliğinin derinleştirilmesi, enerji ve ulaşım bağlantısının iyileştirilmesi, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi imkanları ve güvenlik ve Batı Balkan ülkelerinin Avrupa-Atlantik entegrasyonu ile ilgili konuları yorumladılar.

Başbakan Borisov ve Cumhurbaşkanı Grabar-Kitarovic, göçün ortak sorunlar yarattığını ve uzun vadeli bir çözüm, ancak tüm ilgili veya risk altında bulunan ülkelerin ortak çabalarıyla üretilebileceği görüşünü paylaştılar.

Borisov, "Avrupa Birliği'nin dış sınırlarını etkili kontrol etmesi kısa ve orta vadede göçün önüne geçilmesi için birinci derecede önem arz edecek" diye kaydederek, coğrafi konumlarından dolayı daha büyük sorumluluk almak zorunda kalan tüm devletlerin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan, "Bulgaristan, devlet sınırlarını ve AB sınırlarını iyi bir şekilde koruyor, sınıra gelenlerin kayıt altına alınmasına ilişkin prosedür oluşturduk ve sığınma talebinde bulunanlara karşı insani bir tavır sergiliyoruz" diye belirtti. Borisov, Hırvatistan Cumhurbaşkanı'nı son ayda hükümetin organize etmesiyle komşu ülkelerde bulunan sığınmacılara insani yardım malzemeleri gönderildiğinden haberdar etti.

Başbakan, "Bu güzergahta bulunan tüm devletlerin aktif katkısı ve katılımı olmaksızın mülteci akınlarının önü alınamaz" diye vurgulayarak, göçmen kaçakçılığının önünün kesilmesi için Bulgaristan ve Makedonya arasında gerçekleştirilen işbirliğini örnek gösterdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER