Başbakan Boyko Borisov: "Sığınmacı merkezlerinin kurulması şart"Çarşamba, 29 Nisan 2015

Başbakan Boyko Borisov: Başbakan Boyko Borisov ülkeye yasadışı yollardan gelen mülteciler için, "Üçüncü ülkelerde mülteci kamplar kurulsun. Bu insanlar bulundukları kıtalarda, ancak daha insani koşullarda kalsınlar" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova Türkiye sınırına yakın Svilengrad Bölge Gümrük Müdürlüğü'nden 21 personeli görevden almasının ardından göreve yeni atanan Komiser Antonio Angelov'u kamuoyuna tanıtırken, "Kaçakçılık ve kaçak göçle mücadele alanında gurur verici sonuç yok" diye konuştu.

Yeni polis müdürü Angelov da, sınır polisinin tüm kadrosunu tam kapasiteyle çalıştıracağını ifade ederek, "Operatif çalışmalarımız yoğunlaşacak. Yolsuzluk olaylarına karşı tahammülümüz sıfır olacak" dedi.

Türkiye'nin Kapıkule sınır kapısının karşısındaki "Bulgaristan Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı"nda bir süre önce düzenlenen operasyonda 25 gümrük memuru ve polis sigara kaçakçılığı kanallarını organize etmekten göz altına alınmıştı.

Öte yandan Başbakan Boyko Borisov ise kaçak mülteciler konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, "AB huzurunda savunduğum tutum, üçüncü ülkelerde mülteci kamplar kurulsun. Bu insanlar bulundukları kıtalarda, ancak daha insani koşullarda kalsınlar. Onları orada tutmak için hepimiz para verebiliriz. Bunalımlar çözüldüğünde memleketlerine geri dönebilsinler" diye konuştu.

Borisov, sığınmacılara iyi davranılması gerektiğini, ancak demografik sorunların yaşanmaması ve Avrupa ile Amerika'nın kaçak mültecilere tavır koymaması için sığınmacı merkezlerin kurulmasının şart olduğunu savundu.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT), yıl başından bu yana Türkiye'den kaçak yollarla Bulgaristan'a girmeye çalışan 16 bin yabancının durdurulduğunu duyurmuştu.


DİĞER HABERLER