Başbakan Denkov: Eşitsizlikleri azaltmak için çalışıyoruzPazartesi, 02 Ekim 2023

Başbakan Denkov: Eşitsizlikleri azaltmak için çalışıyoruz

Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov, Bu mesaj, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel'in düzenlediği Bulgaristan'ın dış temsilciliklerindeki misyon şeflerinin yıllık konferansında şöyle bir mesaj verdi: “Biz Bulgaristan vatandaşlarının kendi memleketlerinde mutlu olmalarını istiyoruz. Bunun için gelirleri artırmak yeterli değildir. Bu nedenle, ekonominin gelişmesi ve ücretlerdeki artışın yanı sıra gelir ve eğitimde, sağlık hizmetlerine ve modern idari hizmetlere erişimde ve Bulgaristan’daki yaşam kalitesi konusunda diğer tüm yönlerde eşitsizlikleri azaltmak için sistematik olarak çalışmalıyız. Ülkemizin en büyük sorunu olan demografik krizi ancak bu şekilde çözebiliriz.”

Başbakan, uygulanması konusunda yurt dışındaki diplomatlarımıza da bel bağladığı kabinenin temel iç siyasi önceliklerini sundu. Denkov, ülkemizin Avrupa'nın ve dünyanın en gelişmiş ülkelerini yakalayabilmesi için Bulgaristan'da rekabetçi ve iyi işleyen bir ekonominin geliştirilmesinin temel görev olduğuna dikkat çekti. Başbakan, “Bunun mümkün olduğuna inanıyoruz ve bu ihtimali gerçeğe dönüştürmek için çalışıyoruz. Bu, Bulgaristan'ın belirli doğal ve iklimsel avantajlara sahip olduğu ve bunların kullanılması gereken sanayinin, hizmetlerin ve tarım sektörünün dengeli bir şekilde geliştirilmesi anlamına gelir” diye kaydetti. Denkov’un ifadesine göre, eğitim ve bilim alanlarındaki geleneklerimizi temel alarak, onları yerli şirketleri geliştirecek ve oradan yatırımcıları çekebilecek başarılı yeniliklere dönüştürmeliyiz. Ekonomi geliştikçe gelirler artacaktır.

Bunun gerçekleşmesi için hükümetin ve yasama gündeminin uygulanması şarttır. Başbakan, “Bulgaristan vatandaşlarının zorluk çekmeden seyahat etmelerinin ve kendilerini eşit Avrupalılar gibi hissetmelerinin bir yolu olan Schengen Bölgesi’ne katılmamız, işletmelerin mal ihracatında yardımcı olacak. Avro Bölgesi'ne kabulümüz ise mal ihracatının maliyetlerini ve kredi faizlerini azaltacak. Bulgaristan ordusunun modernizasyonu ve savunma güçlerimizin NATO kuvvetlerine entegrasyonu ülkemizin olası her türlü riskten korunmasını garanti edecek. Anayasa değişiklikleriyle kanunları ihlal eden herkes hızlı ve etkili bir şekilde cezalandırılacak” diye işaret etti.


DİĞER HABERLER