Başbakan Donev, AB ülkelerinin büyükelçileri ve AK temsilcileriyle bir araya geldiPerşembe, 08 Eylül 2022

Başbakan Donev, AB ülkelerinin büyükelçileri ve AK temsilcileriyle bir araya geldi

Geçici Başbakan Gılıb Donev, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Sofya büyükelçileri ve Avrupa Komisyonu temsilcileriyle bir çalışma toplantısı düzenledi. Boyana Resmi Konutu’nda yapılan toplantıya Dışişleri Bakanı Nikolay Milkov da katıldı.

Başbakan Donev, geçici kabinenin hem adil ve şeffaf seçimlerin düzenlenmesi hem de yürütme erkinin etkin işleyişi konusundaki sorumluluklarını yerine getirme konusundaki tutarlı eylemlerinin altını çizdi.

Donev, Bulgaristan için önde gelen önceliğin Schengen ve Avro Bölgesi'ne katılım olmaya devam ettiğini teyit ederek, önümüzdeki aylarda bu konuda ilerleme kaydedileceği beklentisini dile getirdi. Başbakan, ülkemizin Schengen'e katılma kriterlerini daha 2011 yılında yerine getirdiğine dikkat çekti. İyi niyetin bir işareti olarak Bulgaristan’ın, Schengen mevzuatının başarılı bir şekilde uygulanma derecesini teyit etmek için Avrupa Komisyonu tarafından koordine edilen bir uzmanlar ekibini eylül ayında kabul etmeye hazır olduğunu da bildirdiğini aktardı.

Avroya geçiş hazırlıklarına ilişkin olarak Donev, yılın başlarında kabul edilen ulusal eylem planının uygulanmasının devam ettiğini ve hedeflenen tarihin 1 Ocak 2024 olarak devam ettiğini belirtti.

Başbakan'ın büyükelçiler ve Avrupa Komisyonu temsilcilerinin dikkatine sunduğu bir diğer konu ülkemizin Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı'na (OECD) katılımı oldu. OECD'ye üyelik daveti alma sürecinde ortaklar tarafından sağlanan destek için teşekkür eden Donev, geçici hükümetin ilk muhtıranın hazırlanması üzerinde kasıtlı olarak çalıştığını ve hedefin bu ayın sonuna kadar belgenin ilk taslağını hazırlamak olduğuna dikkat çekti.

Çalışma toplantısında Ukrayna'daki savaş da dahil olmak üzere karmaşık uluslararası durum da tartışıldı. Başbakan, toplantıda ele alınan konulara ilişkin bir dizi soruyu yanıtladı.


DİĞER HABERLER