Başbakan Donev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldiCuma, 30 Eylül 2022

Başbakan Donev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi

Başbakan Gılıb Donev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Bulgaristan'a iki günlük resmi ziyareti çerçevesinde üst düzey konuğun onuruna çalışma yemeği verdi. Gerçekleşen görüşmede iki ülke arasında kurulan stratejik ortaklıktan duyulan memnuniyet ifade edildi.

Başbakan, enerji iş birliğini ve Azerbaycan'ın Bulgaristan ve Avrupa Birliği (AB) için gaz arz güvenliği alanında güvenilir bir ortak ve garantör olarak katkısını vurguladı. Donev, Aliyev'i bölgedeki enerji güvenliği ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi için temel öneme sahip olan Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı boru hattının işletmeye alınması için geçici kabinenin ciddi ve maksada yönelik çalışmalarıyla tanıştırdı.

Başbakan, Sofya ve Bakü arasındaki uzun süredir devam eden mükemmel ortaklığın, Bulgaristan'ın Azerbaycan'dan ek miktarda gaz alma olanaklarını tartışmak için iyi bir temel olduğuna dikkat çekti.

Donev, Bulgaristan ve Azerbaycan'ın Doğu-Batı Enerji Koridoru boyunca stratejik konumu göz önüne alındığında ulaşım ve bağlantı alanında iş birliğinin derinleşmesinin her iki taraf için potansiyel faydalarını vurguladı.

Görüşme sırasında Başbakan, Bulgaristan ve Azerbaycan'ın kültürel alanda etkileşimi üzerinde durarak, elde edilen sonuçları övdü.


DİĞER HABERLER