Başbakan Donev, valilerle seçim hazırlıklarını tartıştıPerşembe, 16 Mart 2023

Başbakan Donev, valilerle seçim hazırlıklarını tartıştı

Başbakan Gılıb Donev’in girişimiyle bölge valileriyle gerçekleştirilen bir toplantının öne çıkan konuları, 2 Nisan'da adil ve özgür seçimler yapılmasına yönelik hazırlık sürecinde kaydedilen ilerleme ile ülke için güncel konularda bölge valileri ile iyi bir koordinasyonun sağlanmasıydı. Başbakan dün (15 Mart) Başbakanlık’ta tüm valiler ve bazı Bakanlar Kurulu üyeleriyle bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı İvan Demerdjiev, e-Devlet Bakanı Georgi Todorov ve Maliye Bakan Yardımcısı Lyudmila Petkova da katıldılar.

Toplantıda hükümetin oy satın almaya karşı hedefe yönelik etkili önlemleri de dahil olmak üzere seçim hazırlıklarının çeşitli yönleri tartışıldı. Son dönemde seçim mevzuatında yapılan değişikliklerin yol açtığı ciddi zorluklara da değinildi. Donev, geçici hükümetin kesinlikle Seçim Kanunu'na sıkı sıkıya uyduğunu ve hükümlerine kararlılıkla bağlı kaldığını söyledi.

Toplantıda Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında devam eden projelerin uygulanması, yerel altyapı ve kamu kaynaklarının uygun kullanımının önemi gibi diğer güncel konular da ele alındı. Başbakan, bölge valilerinin şimdiye kadar olduğu gibi kamu yararı adına ve devlet önceliklerini savunmak adına çalışmaya devam edeceklerine olan güvenini dile getirdi.


DİĞER HABERLER