Başbakan Gercikov, Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü Genel Müdürü ile görüştüCuma, 24 Mart 2017

Başbakan Gercikov, Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü Genel Müdürü ile görüştü Başbakan Ognyan Gercikov, Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Genel Müdürü Fabiola Dzhanoti ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sırasında Başbakan, Bulgar fizikçiler, matematikçiler ve mühendislerin örgütün önde gelen teknoloji projelerine iştirak etmesinin Bulgaristan için büyük önem arz ettiğini ve bunun bizim ülkede bilimin gelişmesine yardımcı olduğunu vurguladı. Gercikov, gelecekte de ülkemizin CERN'in tam ve aktif ortağı olmaya devam etmesini beklediğini ifade etti.

Fabiola Dzhanoti, Bulgaristan'ın CERN'e büyük katkı sağladığını doğruladı. CERN Genel Müdürü, "Bulgaristan'ın bizim örgüte katkısı büyük, çünkü mükemmel bilim adamlarınız var" diye belirtti. Dzhanoti'nin ifadelerine göre Bulgaristan az sayıdaki dengeli ülkelerden biri ki, bu ülkeler örgüte kaynak yatırımında bulunmaktan başka CERN'in bilimsel çalışmalarından endüstriyel projeler şeklinde faydalanma imkanı buluyor. Bu bağlamda Sofya Tech Park'ta CERN'de geliştirilen yeni teknolojiler ve yeniliklerin kullanacağı faaliyete yeni başlayan şirketlere yönelik Girişimciler İçin Kuluçka Merkezi'nin kurulması olanağı ele alınacağı belli oldu. Görüşme kapsamında Bulgaristan'da Bölge Hadron Terapi Merkezi ve Biyoinformatik Merkezi kurulması fikri de ele alındı.

CERN Genel Müdürü, Başbakan Gerdjikov'a CERN'in lise öğrencilerine yönelik en yeni programları hakkında bilgi verdi. Bu yıl içinde çeşitli ülkelerden 24 öğrenci CERN'in merkezini ziyaret edecekler ve onların arasında Bulgaristan'dan da çocuklar olma ihtimali var.


DİĞER HABERLER