Başbakan Gercikov: Mestan, seçmenlerine ilk önce Bulgarcayı öğretsin!



Perşembe, 30 Mart 2017

Başbakan Gercikov: Mestan, seçmenlerine ilk önce Bulgarcayı öğretsin! Görevinin sonunda teknokratlar hükümetini değerlendirmek üzere Bulgaristan Devlet Televizyonu'na (BNT) konuk olan Başbakan Ognyan Gercikov, yapılan erken Parlamento seçimleri, Bulgaristan'ın güvenliği ve ülkede skandal yaratan kamu kurumlarında yaptığı kadro değişikleriyle ilgili soruları yanıtladı. Kendisi hukuk profesörü olan Başbakan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın erken Parlamento seçimlerinin Anayasa ve Seçim Kanunu doğrultusunda dürüst ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirmediği gerekçesiyle DOST Birliği koalisyonunun seçim sonuçlarının iptal edilmesini talep edeceğini duyurmasıyla ilgili yaptığı yorum ile herkesi şaşırttı.

Gercikov, şöyle yorumda bulundu: "Mestan, seçmenlerine Bulgarcayı öğretsin ve ondan sonra şikayetlerde bulunsun. Evet, bazıları oy kullanamamışlar, ama adını Bulgarca yazmayı öğrendiklerinde oy kullanabilecekler. Vatandaşlık hakları ihlal edilmemiştir ve seçim sonuçlarının iptal edilmesine neden yok. Bulgaristan'ın Türkiye'nin seçim sürecine müdahale etmesini engellemeyi başardığını düşünüyorum. Bunun önünü kesmeyi başardık, nahoş durumlara düşülmediğini düşünüyorum. Seçimler, neredeyse ideal bir şekilde gerçekleşti". Başbakan, seçmenlerin başka bir sandıkta oy kullanmayacağına dair beyan formlarını sandık başında Kiril alfabesiyle kendilerinin doldurması şartı getirilmesinin nedenini izah ederken seçimlere katılmak isteyen herkesin Bulgaristan'da resmi dil olan Bulgarcayı ve adını Bulgarca yazmayı bilmek zorunda olduğunu ileri sürdü.

Gercikov, "Akıl almaz şeyler yapıldığı zaman bunun önünün kesilmesi lazım. Bu karar, bu çirkin olgunun üstesinden gelinmesine yönelik ilk girişimdi. Bu kişiler kanuna göre Bulgarcayı bilmek zorundalar. Neden görevlerini yerine getirmiyorlar? İlk önce Bulgarcayı öğrenin, sonra oy kullanacaksınız" diye kesin konuştu.

Başbakan, "Doğrudan bir tehdit yoktu, tehdit oluşturabilecek her şey önceden elimine edildi" dedi. Bulgaristan'ın Türkiye Büyükelçisi Nadejda Neynski'nin seçimlerde görev başında bulunmamasını şöyle izah etti: "Öyle olmasına karar verildi, öyle oldu. Orada yeterli sayıda insan vardı-Başkonsolos ve Büyükelçiliğin başka görevlileri oradaydı, demek ki problem yoktu" dedi.

Başbakan, "Sınırda olanlara neden izin verildi? Bu hoş olmayan bir şeydi. Derhal İçişleri Bakanı'nı, Başsavcı'yı ve Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) Başkanı'nı yanıma çağırdım ve hemen doğru kararları aldık. Durum normalleşti ve otobüsler de, yayalar da çatışma olmadan sınırdan geçebildiler. Bu hem protesto, hemen sınırın kuşatılmasıydı. Ancak sınır kuşatma altına alınamadı, çünkü emniyet güçleri bunu engelledi" diye iddia etti.


DİĞER HABERLER