Başbakan Gerdjikov, AB Komiseri Elzbieta Benkovska ile görüştüPerşembe, 23 Şubat 2017

Başbakan Gerdjikov, AB Komiseri Elzbieta Benkovska ile görüştüBaşbakan Ognyan Gerdjikov, Başbakanlık konutunda İç Pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ'lerden Sorumlu AB Komiseri Elzbieta Benkovska ile görüştü. Görüşmede Maliye ve Ekonomi bakanları Kiril Ananiev ve Teodor Sedlarski de yer aldı.

Başbakan, görevine başladığında attığı ilk adımlardan birinin firmaların ödediği ücretlerin ve yaptığı ödemelerin analizini yapacak bir çalışma grubu oluşturması olduğunu kaydetti.

Gerdjikov, "Birçok alanda mali yükümlülüklerinin hafifletilmesini önereceğiz. An itibariyle Kayıtlar Ajansı'na ödenmesi gereken ücretlerin düşürülmesine odaklanacağız" dedi.

Başbakan, Bulgaristan'ın artık eğitimin mesleki yeterliliğe yönelik bağlayıcılığı olmasına ilişkin önlemler aldığını ve bunun ikili eğitimin uygulanmasıyla iş dünyasının ve ekonominin gelişmesi için kilit faktör olacağını belirtti.

Yapılan temaslarda makroekonomik dengesizliklerin ortadan kaldırılması ve koordine edilmesine dair derin değerlendirmeler içeren AB Konseyi'nin özel tavsiyelerinin yerine getirilmesine ilişkin Avrupa Komisyonu'nun AB ülkeleri ilerme raporuyla ilgili olarak Gerdjikov, Bulgaristan'ın maliye politikası konusunda son derece titiz davrandığını ve diğer AB üyesi ülkelere örnek gösterilebileceğinin altını çizdi.

AB Komiseri, Başbakan'a Avrupa Komisyonu'nun aktüel aktivitelerini onun sorumlu olduğu alanlarda yeni kurulan ve gelişmekte olan kuruluşların yanı sıra uzay sektörü, savunma endüstrisinde bilimsel ve evrimsel gelişmeye yönelik yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.


DİĞER HABERLER