Başbakan Petkov, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer ile bir araya geldiCuma, 10 Haziran 2022

Başbakan Petkov, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer ile bir araya geldi

Başbakan Kiril Petkov, Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkanı Werner Hoyer ile bir araya geldi. Görüşmenin odak noktası, yeşil ekonomiye geçiş, ulaşım, enerji, bölgesel uyum ve küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik yeni yatırımlar oldu.

Kiril Petkov ve Werner Hoyer, ülkede daha yüksek oranda ekonomik büyüme ve istihdama katkıda bulunacak kilit önem arz eden projelerin uygulanması bağlamında iş birliğinin devam etmesi konusunda kararlıydı. Başbakan, ortaklığın derinleşmesinin ve bankanın kamu ve özel sektöre verdiği desteğin sadece Bulgaristan için değil bölge için de olumlu sonuçlara yol açacağını vurguladı. Petkov, “Kurumsal şeffaflığı ve kapasiteyi geliştirmeye çalışıyoruz. Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı, birlikte çalışmak için iyi bir fırsattır” diye belirtti.

Toplantıda Modernizasyon Fonu ve Adil Geçiş Mekanizması gibi yeşil ekonomiye geçiş için olanaklar ve araçların yanı sıra AYB'nin Dekarbonizasyon Fonu'nun yapılandırılması için Bulgaristan'a verdiği destek tartışıldı.

2021 yılında AYB ve Avrupa Yatırım Fonu'ndan oluşan AYB Grubu, Bulgaristan'daki 948 milyon avro değerindeki projelere katılım için krediler ve garantiler sağladı ve taahhütler aldı. Geçen yıl AYB'nin Bulgaristan'a sürdürülebilir altyapı, yeşil kentsel gelişim ve ticaret için verdiği toplam kredi tutarı 176 milyon avroya ulaştı. AYB, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik yeni projeler için 772 milyon avro kredi vermeyi taahhüt etti. Kredilerden toplam 5 900 işletme ve 126 000 iş yeri faydalanabildi.


DİĞER HABERLER