Başbakan Petkov: Avrupalı ortaklar, Bulgaristan'da ilk kez yolsuzlukla mücadelede gerçek bir kararlılık olduğuna inanıyorPerşembe, 27 Ocak 2022

Başbakan Petkov: Avrupalı ortaklar, Bulgaristan'da ilk kez yolsuzlukla mücadelede gerçek bir kararlılık olduğuna inanıyor

Başbakan Kiril Petkov bugün (27.01.2022) Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi Demokrasi, Hukukun Üstünlüğü ve Temel İnsan Hakları İzleme Grubu Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Adalet Bakanı Nadejda Yordanova ve Kültür Bakanı Atanas Atanasov da katıldı.

Başbakan, grup üyelerine hükümetin yolsuzlukla mücadele ve hukukun üstünlüğü ile ilgili önceliklerini sundu. Petkov, başkanlığındaki kabinenin bu alanlarda şeffaf bir şekilde reform yapılması ve sonuçlarının net ve hızlı olmasına yönelik kararlılığını doğruladı.

Başbakanın ifadesine göre, Bakanlar Kurulunun amacı, "kanunların üstünde insanlar" uygulamasını ortadan kaldıracak bir yargı reformu yapmaktır. Bu, yalnızca Avrupalı ​​ortakların beklentileri nedeniyle değil, aynı zamanda Bulgaristan vatandaşlarının da çıkarları için yapılacaktır.

Toplantıdan sonra yerli gazetecilere açıklama yapan Petkov, iyimser olduğunu, çünkü Avrupalı ​​ortakların Bulgaristan hükümetinin yolsuzlukla kararlı bir şekilde mücadele etme arzusuna ikna olduklarını söyledi.

Avrupalı ​​ortakların Bulgaristan’daki yargı sisteminin kalitesi konusunda aldatılamayacağını ifade eden Başbakan, bu nedenle, kabinenin savcılıkta reform yapmak için her türlü çabayı göstereceğini kaydetti. Şu anda savcılığın iyi çalışmadığının herkes için açık olduğunu vurgulayan Petkov, ayrıca Bulgaristan’daki yolsuzluk uygulamalarının arkasında az sayıda, ama büyük etkisi olan insanların olduğunu açıkladı. Ancak bu kişilerin cezalara mahkum edilmeleri için çok çalışmak ve gerekli tüm kanıtları toplamak gerekeceğini belirtti.


DİĞER HABERLER