Başbakan Petkov, Brüksel'de AB kurumlarının başkanlarıyla bir araya geldiCuma, 28 Ocak 2022

Başbakan Petkov, Brüksel'de AB kurumlarının başkanlarıyla bir araya geldi

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Kiril Petkov, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Mezzola, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile çalışma toplantıları yaptı. Başbakan ayrıca AP'de Uluslararası Holokost'u Anma Günü dolayısıyla düzenlenen anma törenine de katıldı.

Petkov, Roberta Mezzola'yı Avrupa Parlamentosu Başkanlığına seçilmesinden dolayı tebrik ederek, yakın ve verimli iş birliği yapma arzusunu yineledi. İkili, Bulgar hükümetinin önceliklerini ve iddialı programını uygulamada karşılaştığı zorlukları ele aldı. Başbakan, Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne katılımının stratejik hedefi olmaya devam ettiğini ve AP'nin Bulgaristan’ı desteklemeye devam edeceğine güvendiğini vurguladı.

AP Konseyi Başkanı, Bulgaristan Başbakanı'nı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti ile yaptığı başarılı görüşmelerden ve ayrıca NATO ile Rusya arasındaki gerilimi göz önüne alarak Bulgaristan’ın savunma yeteneklerini güçlendirmeye yönelik tedbirlerinden dolayı tebrik etti. Michel, Başbakana AB kurumlarının Bulgaristan da dahil olmak üzere üye ülkeler için enerji risklerini ortadan kaldırmak için çalıştığına dair güvence verdi. İkili, önümüzdeki günlerde ve haftalarda yakın temas halinde olmaya karar verdi.

Başbakan, Avrupa Komisyonu Başkanı ile de görüştü. Petkov ve Ursula von der Leyen, Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı üzerindeki çalışmaların yanı sıra Ukrayna sınırındaki durumu görüştüler.

Başbakan, Brüksel ziyareti sırasında AP Renew Europe Grubu Başkanı Stefan Sejourne ve Yeşiller / Avrupa Hür İttifak Grubu Eş Başkanları Ska Keller ve Philippe Lambert ile de görüştü.


DİĞER HABERLER