Başbakan Petkov: Bulgaristan, AB’nin Rusya’ya petrol ambargosundan muaf tutulacakSalı, 31 Mayıs 2022

Başbakan Petkov: Bulgaristan, AB’nin Rusya’ya petrol ambargosundan muaf tutulacak

Başbakan Kiril Petkov, Brüksel’de ikinci gün devam eden Avrupa Konseyi toplantısından önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Altıncı yaptırım paketi kabul edilecek ve Rusya'nın nakit akışının çoğu duracak. Bununla Avrupa güçlü bir duruş sergiliyor ve büyük bir adım atıyor” diye kaydetti.

Yaptırımların yıl sonuna kadar Rusya'nın AB'ye yaptığı petrol ithalatının yaklaşık %90'ını etkili bir şekilde azaltacağını söyleyen Başbakan, “Aynı zamanda Bulgaristan’ın 2024 yılı sonuna kadar istisna uygulanması talebi kabul edilecek” diye belirtti. Petkov, Bulgaristan’ın rafinerisinin şu anda Rus petrolüyle çalıştığı ve başka bir petrol rafinerisiyle çalışmaya başlamasının teknik olarak zaman alacağı için ülkemiz için ertelemenin gerekli olduğuna dikkat çekti. Başbakan, “Bu, rafinerimizi düzeltmemiz ve karışımdaki değişikliklere bağlı olarak fiyatı artırmamamız için bir fırsattır” diye ekledi.

Gazetecilerin Ukrayna'daki savaş nedeniyle küresel bir gıda krizi riskine ilişkin soru sormaları üzerine Petkov, Bulgaristan'ın önemli bir tahıl ihracatçısı olduğunu ve sorunun çözümünün bir parçası olabileceğini kaydetti. Başbakan, “Ülke olarak bu çok değerli emtianın ihracatçısıyız ve gıda krizi yaşamayacağız” dedi.

Başbakan, AB düzeyinde çeşitli seçeneklerin değerlendirildiğini, "mavi koridorlar" düşünüldüğünü ve Varna limanının da çözümlerden biri olabileceğini belirtti. Bu bağlamda Petkov, Bulgaristan'ın kilit pozisyonları işgal etmeye ve Ukrayna'dan tahıl ihracatı sorununun çözümünün bir parçası ve lider bir ülke olarak algılanmaya başladığına dikkat çekti. Petkov, Bulgaristan'ın Avrupa Konseyi nezdindeki itibarının arttığına ve aynı zamanda ulusal çıkarlarını koruduğuna dikkat çekti.

Bulgaristan'daki Ukraynalı mülteciler hakkında bir soru sorulduğunda Başbakan Petkov, hükümetin son üç ayda eşi görülmemiş bir destek sağladığını hatırlattı. Petkov, Başbakan Yardımcısı Kalina Konstantinova'dan yaşam koşullarının iyi olmaya devam edeceğine dair güvence aldığını söyledi.


DİĞER HABERLER