Başbakan Petkov: Şu anda en önemli şey mecliste çoğunluğa sahip olmamızdırSalı, 14 Haziran 2022

Başbakan Petkov: Şu anda en önemli şey mecliste çoğunluğa sahip olmamızdır

Başbakan Kiril Petkov, bugün(14.06.2022) Veliko Tırnovo (Tırnova) şehrini ziyareti sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Odaklandığımız en önemli şey, hiçbir bağımlılığı olmayan, hiçbiri yargı reformunu, yolsuzlukla mücadele komisyonundaki değişikliği durdurmayan ve bütçe güncelleme tasarısını kabul edebilecek 121 milletvekilinin oluşturduğu mecliste çoğunluğa sahip olmamızdır” diye kaydetti.

Dün Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinden ayrılarak cesaret gösteren Spor Bakanı Radostin Vasilev'e ve milletvekillerine teşekkür eden Başbakan, “Onlar açıkça şunu belirttiler: Bizim sadakatimiz Bulgaristan'a ve fikirlerin gizli anlaşmalarla değiştirilmesine izin vermeyeceğiz. Şimdi mesele onların örneğinin başkaları tarafından takip edilmesidir” dedi.

Petkov, savaşın ortasında ve siyasi, enflasyon ve enerji krizlerinin ortasında Bulgaristan'ın çıkarları için çalışacak herkesle konuşmaya devam edeceği konusunda kararlıydı. Başbakan, daha çok benzer düşünen insanlarla tanışacağına olan güvenini dile getirdi, çünkü kendi deyişiyle, geri kalan her şey sorumsuzca olur.

Petkov, “Yıl sonuna kadar kabul edilen 22 yasamız olmazsa, Bulgaristan ekonomisi için Avrupa Birliği (AB) tarafından planlanan 12 milyar tutarındaki hibe desteğini kaybeder ve durdururuz. Şu anda en yoksul kesim olan emeklilere inanılmaz bir darbe olacak emekli maaşlarının güncellenmesi olmayacak. Genç aileler ek vergi indiriminden faydalanamayacak, akaryakıt fiyatları yüksek olmaya devam edecek” diye saydı. Uzmanlara göre sonbaharda büyük ihtimalle başka bir Covid-19 dalgası olabileceğini de sözlerine ekleyen Başbakan, “Bu bağlamda, Bulgaristan şu anda bir dizi seçime girerse bu, gerçekten feci bir şey ve tarihi bir zaman kaybı olur” diye ifade etti.


DİĞER HABERLER