Başbakan Petkov, Ukrayna krizine ilişkin açıklama yaptıÇarşamba, 26 Ocak 2022

Başbakan Petkov, Ukrayna krizine ilişkin açıklama yaptı

ABD-Rusya-NATO-Ukrayna eksenindeki gerilime bağlı olarak Bulgaristan, Bulgar komutası altında bulunacak tamamen kendi tabur muharebe grubumuzu oluşturacak. Bu, ülkemizin stratejisinin tartışıldığı hükümet toplantısından sonra netlik kazandı.

Basına açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı Stefan Yanev, “Diplomatik çabalarımızla birlikte Bulgaristan'ın ulusal komuta zincirini kullanarak Bulgar komutasında bir tabur muharebe grubu hazırlama yönünde kendi savunma potansiyelini geliştirmek için adım atması gerektiğine karar verdik” diye bildirdi. Bakan, “Caydırıcı bir potansiyelin gösterilmesi için NATO'da tartışılan önlemler çerçevesinde böyle bir milli duruş sergileyeceğiz” diye ekledi.

Başbakan Kiril Petkov ise şunları kaydetti: “Bulgaristan, NATO-Ukrayna-Rusya eksenindeki gerilimi azaltmak için çalışacak. Savunma stratejimiz Bulgar ordusuna dayanacak, stratejimiz esasen Bulgar askeri birlikleri, Bulgar komutası ve Bulgar liderliği yönünde olacak”.

Petkov, “Geçen yıllarda ordumuz yeterli miktarda ve uygun şekilde finanse edilmedi ve şu anda açıklarımız var. Gelecekte sadece sistematik olmayan bir şekilde seçilmiş ekipman satın almakla kalmayıp, bu eksikliklere odaklanacağız. Öyle ki Bulgar ordusu görevini yerine getirebilsin. Bulgaristan sadece bir güvenlik tüketicisi değil, aynı zamanda NATO'da yapıcı bir ortak olmalıdır” diye belirtti.

Dışişleri Bakanı Teodora Gançovska, “Anlaşmazlığın diplomatik yollarla çözülebileceğini umuyoruz” diye vurguladı. Bakan, “Ancak diplomatik konuşmanın, gerekli savunma yeteneklerine sahip olduğumuzdan dolayı özgüvene sahip olmamızla desteklenmesi önemli ve bu durum, dürüst ve öngörülebilir bir NATO müttefiki olduğumuzu kanıtlayacaktır” diye kaydetti.

Petkov, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) tarafından açıklanan örgütün genişletilmesi ve Bulgaristan ile üyelik müzakerelerinin başlatılması hakkında da yorumda bulundu. Başbakan, “Bu bizim için büyük bir diplomatik atılımdır. Demek ki yatırım çekmenin daha kolay olduğu bir kulübe katılıyoruz ve çok düşük riskli ülkeler arasında yer alacağız ve bu da yatırım potansiyelimizi çok artırıyor” diye ekledi.


DİĞER HABERLER