Başbakan Petkov, vatandaşları Ukrayna'ya mühimmat alımı için bir maaş bağışlamaya çağırdıPazartesi, 25 Nisan 2022

Başbakan Petkov, vatandaşları Ukrayna'ya mühimmat alımı için bir maaş bağışlamaya çağırdı

Başbakan Kirill Petkov, Ukrayna'ya mühimmat alımını desteklemek için bir bağış kampanyası başlattı. Başbakan, Ukrayna'ya gerçekten yardım etmek isteyen her Bulgaristan vatandaşını kendisi gibi bir maaşını bağışlamaya çağırdı.

Petkov, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Ukrayna'ya askeri yardım göndermek siyasi olduğu kadar toplumsal bir birlik de gerektiriyor. Kamusal alanda bu konuda çok uç görüşler var. Bence bu kamusal enerjiyi gerçek eyleme dönüştürmenin zamanı geldi” diye kaydetti.

Başbakan, “Başbakan olarak önümüzdeki hafta Koalisyon Konseyini toplayarak ve Kiev'e bir gezi düzenleyerek, Bulgaristan’ın bilinçli seçimlere dayalı birleşik bir duruş sergilemesi için çalışmaya devam edeceğim. Askeri yardımın mutlaka iki aşırı uçtan birinde olması - sadece mermiler veya miğferler şeklinde olması gerekmez. Ukrayna'nın gerçek ihtiyaçlarını anlayalım ve bilinçli bir koalisyon olarak hepimizin arkasında durabileceğimiz önemli somut ihtiyaçlarını karşılama etrafında birleşelim” dedi.

Petkov, Almanya, Fransa, İtalya, Polonya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, İsveç, Belçika, Finlandiya, Danimarka, Romanya, Norveç, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Estonya, Slovenya, Slovakya, Kıbrıs ve Letonya gibi ülkelerin Ukrayna'ya askeri yardım gönderdiklerini ve bunun onlara karşı bir savaş ilanına yol açmadığını örnek verdi.

Başbakan, “Siyasi uzlaşmaya varana kadar Avrupa'da kimsenin komşularına saldırma ve sivilleri öldürme hakkına sahip olmadığına inanan Bulgaristan vatandaşları olarak, Ukrayna'ya mühimmat satın alması için maddi yardımda bulunmayı seçmekte özgürüz” diye çağrıda bulundu.

Petkov, “Ukrayna hükümetine sağlanacak mali kaynak toplamak için bir kamu kampanyası başlatıyorum. Ukrayna'ya gerçekten yardım etmek isteyen her Bulgaristan vatandaşını benim gibi bir maaş bağışlamaya çağırıyorum. Sözler kolay, işler zor, Facebook gönderilerinin Ukrayna için mali araç olması zamanı geldi. Devlet hepimiziz ve herkes kararın bir parçası olabileceğini hissetmeli. #едназаплатазаукрайна", diye açıkladı.

Yardım Kampanyası Banka Hesap Bilgileri: alıcı: VDU 0515 Kiev; IBAN: UA133223130000025203000000021; SWIFT: EXBSUAUX


DİĞER HABERLER