Başbakan Petkov, Washington'da Bulgaristan'ın yolsuzlukla mücadele çabalarına güçlü destek aldıSalı, 10 Mayıs 2022

Başbakan Petkov, Washington'da Bulgaristan'ın yolsuzlukla mücadele çabalarına güçlü destek aldı

Başbakan Kiril Petkov, dün (09.05.2022) Washington'daki ABD Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşmelerde Bulgaristan'ın yolsuzlukla mücadele çabalarına güçlü destek aldı. Başbakan, üst düzey ABD hükümet yetkililerine kabinenin yolsuzluğu ortadan kaldırma amaçlı tedbirlerinin yanı sıra yargı reformu için atılacak gerçek adımlar hakkında bilgi verdi. Başbakanın dünkü ilk görüşmelerinde hükümetin Bulgaristan'ın enerji bağımsızlığını ve kaynak ve güzergah çeşitliliğini sağlamaya yönelik eylemlerine de odaklanıldı. Başbakan, Gazprom'un gaz arzını tek taraflı olarak durdurmasının ardından Bakanlar Kurulu'nun Bulgaristan için güvenlik ve istikrarı sağlayacak uzun vadeli çözümler bulma çabalarının altını çizdi. Petkov, bu yöndeki potansiyel fırsatları ve enerji konularında özellikle ABD ile uluslararası iş birliğinin önemini vurguladı.

Amerikan tarafı, Bulgaristan'ın Ukrayna'ya verdiği desteği de memnuniyetle karşıladı. Bulgaristan'ın Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı konusundaki kararlı tutumunu yineleyen Başbakan, ülkemizin Kiev'e sağladığı insani yardımın yanı sıra Ukrayna'ya askeri ve teknik yardım sağlama kararı da kaydetti.

Petkov, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein, Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Newland ve Yaptırım Politikası Koordinatörü Jim O'Brien ile bir araya geldi.

Başbakan, Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmelerinin ardından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'ni ziyaret ederek Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüştü. Petkov, Washington ziyareti sırasında ABD Kongresi ve Dünya Bankası'nda görüşmelerde bulunacak. Washington ziyaretinde Başbakana Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov, Savunma Bakanı Dragomir Zakov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Velislava Petrova eşlik ediyorlar.


DİĞER HABERLER