Başbakan Petkov: Yunanistan ile gaz bağlantısının faydaları her vatandaşımız tarafından hissedilecekCuma, 29 Temmuz 2022

Başbakan Petkov: Yunanistan ile gaz bağlantısının faydaları her vatandaşımız tarafından hissedilecek

Başbakanlık Konutu’nda başın mensuplarına açıklama yapan istifa halindeki Başbakan Kiril Petkov, “Bugün Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattını işletmeye almak için gerekli olan belgelerin tamamlanmasında önemli ilerleme kaydettik. 14 nolu yapı inşaat ruhsatına sahibiz ve proje şirketi önümüzdeki 4 hafta içinde 15. nolu yapı kullanma ruhsatı ve 16. nolu yapı ruhsatı sağlamayı taahhüt etti” diye kaydetti.

Başbakan, “Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı hattının faydaları her bir Bulgaristan vatandaşı tarafından hissedilecek ve kış gelirken yaşam maliyeti üzerinde doğrudan bir etkisi olacak. Gaz bağlantısı için 16 nolu yapı ruhsatının alınmasıyla gaz fiyatı daha da düşecek” diye vurguladı. Petkov’un ifadesine göre, son 12 yılda GERB partisinin bu projeyi hayata geçirme konusundaki siyasi isteksizliğine tanık olduk. Başbakan, “Bu, kategorik olarak ulusal çıkarlara aykırıydı, tamamen sözüm ona “Avrupa-Atlantikliler” yıllarca gizlice çalıştığı Gazprom'un çıkarınaydı” dedi.

Başbakan, başında olduğu hükümetin bu projenin altı ayda tamamlanabileceğini kanıtladığını belirtti. Petkov, “Önümüzdeki ay, süreçteki tüm katılımcıların hazır olmasına rağmen 16. nolu yapı ruhsatı alınamazsa bu, ulusal çıkarların önde tutulmadığı yıllara geri döndüğümüz anlamına gelecek. Bunun böyle olmayacağına inanıyorum” diye ekledi.

Foto: Başbakanlık


DİĞER HABERLER