Başbakan, restoran, kafe ve geçe kulüplerinin ne zaman açılacağını açıkladıÇarşamba, 24 Şubat 2021

Başbakan, restoran, kafe ve geçe kulüplerinin ne zaman açılacağını açıkladı Başbakan Boyko Borisov, yapılan kabine toplantısında, "Şimdiye kadar yaklaşık 150 000 Bulgaristan vatandaşı aşı oldu ve sadece bir günde 17 000'den fazla kişiye aşı yapıldı, 200 000'den fazla Covid-19 hastası iyileşti. Bu aşılama oranı ve bu 350 000 kişinin pandemi karşısında adeta bir kalkan oluşturmasıyla 1 Mart'ta restoran ve kumar salonları, 1 Nisan'dan itibaren ise gece kulüpleri de açılacak" diye kaydetti.

Başbakan, Sağlık Bakanı Kostadin Angelov'a restoran ve kafelerin 1 Mart'tan itibaren çalışmaya hazır olup olmadıklarıyla ilgili olarak sektör temsilcileriyle görüşme yapması konusunda talimat verdi. Bu bağlamda Başbakan, pandemi nedeniyle kapatılan iş yerlerinin belirli şartlar ve kapasite altında tekrar çalışabilmesinin tek yolu bu olduğundan dolayı aşılamanın daha hızlı devam etmesi ve uzak yerleşim yerleri için oluşturulan mobil aşılama ekiplerinin aşılama hizmeti vermesi gerektiğini kaydetti.

Borisov, "Bulgaristan'da tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanması ve aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerine göre en liberal tedbirlerin uygulanmasıyla insanların normal yaşamlarını sürdürmesini sağlayan sonuçları sürdürüyoruz. Bulgaristan vatandaşları diğer Avrupa ülkelerinde olduğu kadar pandeminin etkilerini hissetmiyor. Öyleyse bu şekilde devam edelim" diye kaydetti.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov ülkedeki mevcut durum hakkında Başbakan'a bilgi verdi. Bakan, ülkedeki tüm belediye başkanlarına mobil sağlık ekiplerinden hizmet alma imkanı bulunduğuna dair bilgilendirildiğini ve sağlık yetkililerinin onlara olabildiğince çabuk yardım ettiğini belirtti.

Borisov, pandeminin getirdiği zorluklara rağmen Avrupa Komisyonu'nun ritmik bir şekilde aşı tedariki sağlamak için gerekli önlemleri alacağına inanıyor.


DİĞER HABERLER