Başbakan Yanev, İTN’yi koalisyon hükümeti kurmaya çağırdıÇarşamba, 28 Temmuz 2021

Başbakan Yanev, İTN’yi koalisyon hükümeti kurmaya çağırdı

Geçici Bakanlar Kurulunun haftalık olağan toplantısının başında kısa bir açıklamada bulunan geçici Başbakan Stefan Yanev, “Koalisyon hükümeti kelimesi büyük ölçüde yıllar içinde olumsuz bir çağrışım kazandı, ancak aynı zamanda net kuralların oluşturulması, net karar verme ve net hesap verebilirlik için temel sağlayan araç koalisyon hükümetidir” diye kaydetti.

Yanev’in bu sözleri, 46. Dönem Halk Meclisinde en çok sayıda milletvekiline sahip Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi temsilcilerinin, koalisyon hükümeti kurma niyetinde olmadıklarını, ancak net önceliklere dayalı değişken bir çoğunlukla ülkeyi yönetme niyetinde olduklarını defalarca dile getirmeleri karşısında beklenmedik bir şekilde geldi. İTN’nin istişarelerde bulunduğu Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı, Ayağa Kalk BG! Biz Geliyoruz! İttifakı, Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin açıklamaları da benzer bir çağrışım yaptı.

Başbakan Yanev konuşmasına yeni 46. Dönem Halk Meclisine giren partilerin siyasi olgunluğu yönünde güçlü övgülerle başladı. Yanev, “Siyasi güçler, anlamlı ve faydalı eylemler için diyalog, verimlilik ve uzlaşma çağrılarını büyük ölçüde kabul etti. Bulgaristan vatandaşlarının çıkarına yönelik net hedeflere ve önceliklere dayalı etkili bir kabinenin oluşturulması gereğini kabul etti” dedi.

Başbakan, “Ancak siyasi konuşmayı siyasi eyleme dönüştürmenin ve gelecek yeni yönetişim modelinin sadece eski yönetişim modellerinin yerine geçen ve kılık değiştiren bir model olmadığına dair net garantiler vermenin zamanı geldi” diye çağrıda bulundu.

Yanev, “Partilerin diyaloglarını açıkça imzalanmış bir koalisyon anlaşması üzerine inşa edeceklerini umuyorum” diye konuştu.


DİĞER HABERLER