Başbakan Yanev, Türkiye Büyükelçisi Sekizkök İle GörüştüCuma, 28 Mayıs 2021

Başbakan Yanev, Türkiye Büyükelçisi Sekizkök İle GörüştüBaşbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Başbakan Stefan Yanev, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile görüştü. Görüşme sırasında iki ülke arasındaki geleneksel olarak iyi ilişkilerin yanı sıra gelecekte ilişkileri yapıcı bir şekilde iyileştirme fırsatlarına vurgu yapıldı.

Büyükelçi Sekizkök, Bulgaristan'ı önemli bir müttefik, iyi bir dost ve samimi bir komşu ülke olarak tanımladı. Büyükelçi, ikili ilişkilerin daha etkin bir şekilde geliştirilmesi potansiyelini vurguladı.

Covid-19 krizinin etkilerinin aşılmasında verimli işbirliği, iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerine bir örnek olarak gösterildi.

Başbakan, şu anda ana önceliğin yaklaşan 11 Temmuz'da yapılacak parlamento seçimleri olduğuna işaret etti. Yanev, bu bağlamda ülkemizin karşılaştığı zorluklara dikkat çekerek, seçimler kapsamında Türkiye'de gerçekleştirilecek oy kullanma işlemlerine etkin bir şekilde hazırlanma konusunda Türk makamlarının yardımlarından dolayı teşekkür etmek için fırsatı değerlendirdi.

Görüşmede Bulgaristan ve Türkiye'nin göç ve sınır güvenliği gibi bir dizi alanda birlikte iyi çalıştığı kaydedildi. Ortak sınırımızda herhangi bir göç baskısı olmaması için bu yönde çabalara ve verimli çalışmaya devam etme ihtiyacına vurgu yapıldı.

Görüşmede ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için önemli potansiyele ve ayrıca yüksek teknolojiler de dahil olmak üzere karşılıklı ilgi alanlarına giren bir dizi alanda daha büyük miktarlarda Türk şirketlerinin yatırımlarını çekme fırsatlarına özel önem verildi.


DİĞER HABERLER