Başbakan Yardımcısı Pekanov: Bulgaristan, avroya geçtikten sonra fakirleşmeyecekÇarşamba, 28 Eylül 2022

Başbakan Yardımcısı Pekanov: Bulgaristan, avroya geçtikten sonra fakirleşmeyecek

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Avrupa Fonları Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov, “Avroya geçildikten sonra Bulgaristan'ın daha da fakirleşeceğini düşünmüyorum. Faydaları çok daha fazla olacak - ülkemize olan güven artacak, kredi notu yükselecek, işlem maliyetleri düşecek, bankacılık denetimi güçlendirilecek ve finansal istikrar güçlenecektir. Riskler bir bilgilendirme kampanyasıyla ele alınabilir” diye kaydetti.

Pekanov, “Geçici kabine, Avro Bölgesi'ne katılmak için teknik hazırlıklar üzerinde çalışıyor. Düzenli bir kabine böyle bir karar verdiğinde ülke hazır olmalıdır” diye belirtti.

Başbakan Yardımcısı, “Bulgaristan, Avrupa entegrasyonuna devam etmelidir. Avrupa mekanizmaları istikrarın garantörü olabilir. Avrupa entegrasyonu, geçici kabine için bir önceliktir. Olağan kabine, Avroya Geçiş Planı’nı kabul etti. Plan, Halk Meclisi tarafından kabul edilecek bir yasanın kabul edilmesini içerir. Bizler, tüketicinin korunmasını, iletişim kampanyası hazırlayacağız” diye ekledi.

1 Ocak 2023'te Hırvatistan avro para birimine geçecek.

Pekanov’un ifadesine göre, avronun para birimi olarak kabul edilmesine ilişkin kararın onaylanmasından sonra fiyatlarda yuvarlama aetkisi görülmedi. Son aylarda orada enflasyon ortamında diğer AB ülkelerinden farklı olarak fiyatlarda herhangi bir artış olmadı.

Başbakan Yardımcısı, “Fiyatların yükselmesiyle ilgili koruyucu mekanizmalar var – Hırvatistan'da fiyatlar Avro Bölgesi'ne girmeden önce ve girdikten sonra döviz kuruna göre karşılaştırılıyor, malların ağırlıkları izleniyor” diye vurguladı.

Pekanov, “Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında ilk ödemenin sohbaharda yapılması bekleniyor” dedi.


DİĞER HABERLER