Başbakan Yardımcısı Pekanov: Bulgaristan, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında 3,7 milyar leva yardım bekliyorCuma, 12 Ağustos 2022

Başbakan Yardımcısı Pekanov: Bulgaristan, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında 3,7 milyar leva yardım bekliyor

Avrupa Fonları Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kabine, önümüzdeki aylarda Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında çeşitli prosedürlere göre 3,7 milyar levanın üzerinde fon alımını savunmak için çalışacak. Bu önemli finansal kaynağın sağlanması için bir taahhüt ve sorumluluk aldık. Bu fonları alabilmemiz için, Avrupa Komisyonu ile kararlaştırılan taahhütleri yerine getirdiğimizi bilmemiz için gerçek bir eyleme ihtiyacımız var” diye kaydetti.

Başbakan Yardımcısı, ekibinin geçen yıl Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı'nı hazırladığını ve şimdi Bakanlar Kurulu'nun bu planın başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için çalışacağını vurguladı. Plan kapsamındaki ilk ödeme için 22 önlemden 21'inin hayata geçirildiğini belirten Başbakan Yardımcısı, bir yatırım projesinde hala bazı sorunlar olduğunu, ancak ekibinin bir çözüm bulmak için İçişleri Bakanlığı ile yakın bir iş birliği içerisinde çalıştığını açıkladı.

Pekanov, Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı'nın yanı sıra operasyonel programları da sürdürülebilir bir ekonomiye ulaşmak için Bulgaristan için kilit öneme sahip olarak nitelendirdi. Bu amaçla plan kapsamında Avrupa Komisyonu'ndan ikinci ödeme talebi kapsamında gerekli tüm önlemleri almamızı sağlayacak mevzuat değişiklikleri hazırlanacak ve kabul edilecektir.

Başbakan Yardımcısı, “Geçici kabine olarak önümüzdeki haftalarda hedefimiz, bunları Brüksel'e rapor etmek zorunda olduğumuz zaman Bulgaristan'ın taahhütlerini %100 yerine getirmesi için bu süreçleri hazırlamaktır” diye vurguladı. Pekanov, “Bunun önümüzdeki yıllarda Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nın uygulanması için sağlam bir temel ve eylem süreci oluşturmasını umuyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı, “İkinci ödeme ile ilgili durum çok daha ciddi. Bunun için 22'si mevzuat değişikliği olmak üzere 66 tedbiri hayata geçirmemiz gerekiyor. Şimdiye kadar sadece bir yasa kabul edildi - İstihdam Teşvik Yasası” diye uyardı.

Operasyonel programlarıyla ilgili Pekanov, “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi", "Gıda ve Temel Malzeme Desteği" ve "Eğitim" olmak üzere 3 programın onaylandığını belirtti. Programların istihdamı teşvik etmek ve beceri gelişimini, sosyal içermeyi ve eşit fırsatları teşvik etmek için doğrudan insanlara yatırım yaptığını kaydeden Başbakan Yardımcısı, “En muhtaç vatandaşlarımıza gıda desteği de gerçekleştirecek önemli bir unsurdur. Yıllar içinde bir uzman olarak Bulgaristan'ın yardıma en muhtaç olanlara yeterince sosyal destek sağlayamadığı kanaatini dile getirdim ve umuyorum ki bu durum önümüzdeki yıllarda değişecek. Yeni doğan çocuklar için destek hedefleyen tamamen yeni iki önlem de öngörülmektedir” diye vurguladı.

Pekanov, geçici hükümetin Bulgaristan'ın Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı'na katılımı için sıkı bir şekilde çalışmaya devam ettiğine dikkat çekti. Çalışmalarının öncelikleri arasında ülkemizin Euro Bölgesi üyeliğine hazırlanması da olacağını belirten Başbakan Yardımcısı, “Dünya çok dinamik ve çalkantılı bir ortamda bulunuyor. Bulgaristan geri kalmasın, süreçlerin dışında kalmasın, bir daha kenarda kıyıda kalmasın. Bu nedenle bir değişiklik yaptık ve Maliye Bakanı ve Bulgaristan Merkez Başkanı ile birlikte Euro Bölgesi Üyeliğine Hazırlama Koordinasyon Konseyi'nin bir parçası olacağım. Önümüzdeki haftalarda bu konuda herhangi bir gecikme yaşanmamasını ve vatandaşların bilgilendirilmesini sağlayacağız” dedi.


DİĞER HABERLER