Başbakan Yardımcısı Simeonov, önemli bir görevden alındıCuma, 26 Ekim 2018

Başbakan Yardımcısı Simeonov, önemli bir görevden alındı Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov, hükümete bağlı olan Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Ulusal Konseyi Başkanlığı görevinden alındı. Bu görevi Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, devralacak. Simeonov'un bu görevden alınmasına ilişkin teklif, Başbakan Boyko Borisov tarafından yapıldı.

Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Ulusal Konseyi, hükümete etnik ve entegrasyon konularında devlet politikasını geliştirme ve uygulama konusunda yardımcı oluyor. Konsey ayrıca etnik azınlıklara mensup Bulgaristan vatandaşlarının kurduğu sivil toplum kuruluşları ile devlet kurumları ile etnik ilişkiler ve insan haklarının korunması alanında çalışan başka sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği yapılmasına yardımcı olur, koordine eder ve halkla istişareler yürütür. Konsey, 2012-2020 Bulgaristan Cumhuriyeti Romanların Entegrasyonu Ulusal Stratejisi'nin ve etnik ilişkiler ve etnik azınlıklara mensup Bulgar vatandaşlarının haklarının korunması alanında devlet kurumlarının diğer programlarının sürekli izlenmesi hizmetlerini de yürütmektedir.

Eğer bir hatırlatma yapmak gerekirse, dün Simeonov'un demografi politikasından sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak Engelli Kişilerin Entegrasyonu Konseyi Başkanlığına getirileceği açıklandı. Meclis Çalışma ve Sosyal Politikalar Komisyonu oturumundan sonra Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, bununla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada Simeonov'un bu göreve getirilmesinin normal olduğunu söyledi.

Bugün Hak ve Özgürlük Hareketi (HÖH) partisi, sosyal politikadan da sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Simeonov yerine Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın Engelli Kişilerin Entegrasyonu Konseyi Başkanlığına getirilmesini istedi. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Anton Kutev ve İrade Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, sorunun kanundan değil, bu politikadan sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Simeonov'dan kaynaklandığını ve onun Başbakan Yardımcılığı görevinden alınmasıyla sorunun ortadan kalkacağını söylediler.


DİĞER HABERLER