Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Lüdmila Petkova ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Mehmet Sait Uyanık ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini ele aldıCuma, 14 Haziran 2024

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Lüdmila Petkova ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Mehmet Sait Uyanık ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini ele aldı

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Lüdmila Petkova ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi  Mehmet Sait Uyanık, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi ve yatırımların teşvik edilmesine yönelik fırsatları ele aldı.

Başbakan Yardımcısı Petkova, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki sınır geçiş noktalarının genişletilmesi ve modernizasyonu ile uluslararası ve Avrupa sınır ötesi koridorları ile demiryolu taşımacılığı da dahil olmak üzere altyapı bağlantısının sağlanması konularına odaklandı. Türkiye Cumhuriyeti ile olan üç sınır geçiş noktasının modernizasyonu, ülkedeki sınır geçiş noktalarının geliştirilmesine yönelik genel ulusal konseptin bir parçası olacak ve bu konseptin temel amacı ekonomik faaliyetleri teşvik etmek ve daha elverişli bir iş ortamı yaratmanın yanı sıra vatandaşların ülke sınırları üzerinden geçişini kolaylaştırmaktır. 

Büyükelçi Mehmet Sait Uyanık, iki komşu ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak ve ikili yatırımları artıracak koordinasyon ve ortak eylemlere hazır olduklarını ifade etti. Toplantıda, Türk şirketlerinin Bulgaristan'daki doğrudan yatırımlarının 2.5 milyar leva olduğu vurgulandı. İş geliştirmeye yönelik ilginin büyük olduğu ve iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin yatırım faaliyetlerini canlandıracak ve ekonomik büyümeyi arttıracak şekilde güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.   


DİĞER HABERLER