Başbakanlıkta devir teslim töreniCuma, 27 Ocak 2017

Başbakanlıkta devir teslim töreniCumhurbaşkanı Rumen Radev'in atadığı geçici hükümet bugün Başbakanlık'ta gerçekleşen devir teslim töreni ile resmen göreve başladı.

Prof. Dr. Ognyan Gerdjikov'un başkanlığındaki hükümet Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra istifa eden Boyko Borisov'un ikinci hükümetinden görevi devraldı.

Devir teslim töreninde konuşan Boyko Borisov, Prof. Gerdjikov'a dönerek "Spekülasyonlara son verilmesi için sadece denetim değil, her bir bakanlığı sıkı teftiş yapmanız çağrısında bulunuyorum. Sizi rahatsız edici bir durum ortaya çıkarsa, doğrudan savcılığa başvurun" diye çağrı yaptı.

Bu sabah geçici hükümeti tanıtan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, yeni hükümetin sorunlar ve görevi kötüye kullanma olup olmadığının kontrol edilmesi için tüm bakanlıkları teftiş etmesi çağrısını yapmıştı.

Prof. Gerdjikov, "İlk önce size temin etmek isterim ki, biz yaptıklarınıza yüksek not veriyoruz, fakat ciddi bir denetim yapılmasını siz istediniz, hatırınızı kırmak istemem. Ortaya çıkacak birçok kötü şeylerin olmamasını ümit ederek, bunu yapacağız. Eğer kötü şeyler ortaya çıkarsa, Bulgaristan kanunları çerçevesinde gerekeni yapmak Bulgaristan halkına karşı boyun borcumuzdur" diye kesin bir tonla konuştu.

Prof. Gerdjikov, Bulgaristan'ın demokratik döneminde en uzun yıllar Başbakanlık yapan Boyko Borisov'dan Başbakanlık makamını devralmaktan şeref duyduğunu vurgulayarak, ülke adına yaptıkları için teşekkür etti.

Borisov, "Yan taraftan bakınca bir devleti yönetmek kolay, fakat bunun ne kadar zor olduğunu kendiniz anlayacaksınız. Halk iktidarda yeni isimler görmek istedi, yeni tip yönetim istedi, biz de buna anlayış gösterdik. Geçici hükümete başarılar!" diye konuştu.


DİĞER HABERLER