Basın özetleriSalı, 27 Eylül 2016

Basın özetleri"24 çasa" gazetesindeki, "Bokova altıncı, Borisov, Bokova'yı değiştirecek misin söyle?" başlığı dikkat çekiyor. Gazete, başbakana acilen kararını açıklaması için çağrıda bulunuyor, çünkü gerçek anlamda bir sonraki BM Genel Sekreter görevi için oylama başlamıştır. Önceki dört oylamada Bokova, iki kez üçüncü ve iki kez de beşinci olmuştu. Bu kez de birinci olamadı, çünkü Arjantin Dışişleri bakanı Susuna Malcorra onu solladı. Oylama, Güvenlik Konseyi daimi üye ülke temsilcileri arasında gerçekleşiyor.

"Trud" gazetesinin manşetinde "Istranca'ya mültecileri yerleştiriyorlar, yerliler protesto hazırlıklarında" başlığı dikkat çekiyor. Gazete, Boyanovo köyü sakinlerini anlatırken köyde eski kışla binalarının da bulunduğunu hatırlatıyor. Istranca'da diğer köylere de mültecilerin yerleştirilmesi planlanıyor. "Zemya" gazetesine gore, Sırbistan sınırındaki göçmen kaçakçılarının günde 100 bin avro kazandıklarına dikkat çekiyor.

"Sega" gazetesi, yapılan hükümetlerarası anlaşma gereğince Bulgaristan'ın kendi vatandaşlarının parmak izlerini ve DNA örneklerini ABD'ye vereceğine dair bilgi veriyor. Başbakan yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova'ya göre ABD ile vize rejiminin hafifletilmesi yönünde bu önemli bir ön koşuldur.

Bulgaristan'ın Avrupa milletvekili Andrey Kovaçev'e göre, Üsküp'ün AB ve NATO'da yeri yoktur. Kovaçev'in "Monitor" gazetesine verdiği demeçte Makedonyalı yetkililerin "Kaymakçalan" tepesinde hayatını kaybeden Bulgar askerlerin anısına dikilen anıtı Milenko Nedelkovski'nin balyozla kırması gibi saldırgan hareketinden, mesafeli olmalarına çağırdı.

Eski Başbakanlardan Plamen Oreşarski, 6 Kasım Cumhurbaşkanı seçimlerine adaylığını koydu. Oreşarski, gerekli belgeleri Merkez Seçim Komisyonuna sunmuştur. Bu habere "Sega" gazetesi yer veriyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı ise Oreşarski hükümetinde Ulaştırma bakanı görevini yürüten Danail Papazov olacaktır.


DİĞER HABERLER