Başkonsolos Güzel, STK temsilcileri ile bir araya geldiÇarşamba, 25 Ağustos 2021

Başkonsolos Güzel, STK temsilcileri ile bir araya geldi

Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, Aşure Ayı vesilesiyle başkonsolosluk görev bölgesinde faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi.

Şumen’de (Şumnu) gerçekleşen toplantıda davetlilere hitaben konuşma yapan Başkonsolos Senem Güzel, davetini kabul etmelerinden dolayı 14 sivil toplum kuruluşun temsilcilerine teşekkür etti.

STK aralarındaki dayanışmanın önemini vurgulayan Başkonsolos Güzel, STK’ları yaptıkları çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Toplantıya; Burgas (Burgaz) Recep Küpçü Türk Kültür Merkezi, Razgrad (Hezargrad) Cem Derneği, Razgrad (Hezargrad) Deliorman Halk Kültürevi, Ruse (Rusçuk) Güneş Derneği ve Güneş Halk Kültürevi, Varna Sabahattin Ali Halk Kültürevi, Dobriç Mevlana Halk Kültürevi, Dolni Çiftlik (Aşağı Çiftlik) Barış Halk Kültürevi, Yablanovo (Alvanlar) Koç Derneği, Dulovo (Akkadınlar) Tunahan Derneği ve Şumen (Şumnu) merkezli Nazım Hikmet Halk Kültürevi, Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği ve BİZ Derneği temcilcileri teşrif etti.

Toplantı sonrasında Başkonsolos Senem Güzel, beraberinde Recep Küpçü Türk Kültür Merkezi Başkanı Mücella Bilal, Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Emine Halil ve BİZ Derneği Başkanı Dr. Menent Şukrieva ile BİZ Derneği Yönetim Kurulu üyesi Behçet Danacı’nın resim atölyesini ziyaret etti.

Dr. Menent Şukrieva ve ünlü heykeltıraş ve ressam Behçet Danacı, derneğin iki ay önce başlattığı 1989 göçü adlı projesi hakkında bilgi verdi.

Proje kapsamında 1989 göçü 30 tablo ile anlatılacak ve hem Bulgaristan’da hem Türkiye’de sergilenecek.

Görüşmede Behçet Danacı, Başkonsolos Senem Güzel’e “Kışa Veda” konulu bir tablo hediye etti.

 


DİĞER HABERLER