Başkonsolos Küngerü, Stara Zagora Valisi Prof. Dr. Vasilev ile görüştüPerşembe, 21 Nisan 2022

Başkonsolos Küngerü, Stara Zagora Valisi Prof. Dr. Vasilev ile görüştü

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, 15 Nisan’da Stara Zagora (Eski Zağra) Bölge Valisi Prof. Dr. Nasko Vasilev ile görüştü. Görüşme, Başkonsolosluğun girişimiyle gerçekleştirildi. Bir yıl önce göreve başlayan Küngerü’nün görev bölgesi, Stara Zagora da dahil olmak üzere 10 bölgeyi kapsıyor.

Başkonsolos, görüşme sırasında, “Stara Zagora bizim için önemli bir il, çünkü Türk yatırımları açısından 10 il arasında Plovdiv (Filibe) şehrinden sonra ikinci sırada yer alıyor” diye kaydetti. Küngerü’nün ifadesine göre, bölgenin konumu ve altyapısı, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ticari ilişkileri genişletmek için iyi ön koşullardır. Küngerü, “İş insanlarımızın çoğu için Bulgaristan Avrupa Birliği’ne (AB) açılan bir kapı ve burada yatırım yapmakla ilgilenirler” dedi. Başkonsolos, iş dünyası temsilcilerinden buradaki çalışmaları ve devlet ve yerel makamlarla iyi etkileşimleri hakkında olumlu geri bildirimler duyduğunu da sözlerine ekledi. Bilimsel alandaki ilişkilerin de üst düzeyde olduğunu belirten Küngerü, Edirne Trakya Üniversitesinin, aynı adı taşıyan Stara Zagora’daki üniversite ile yıllardır iş birliği yaptığını kaydetti.

Vali Prof. Dr. Vasilev, Korhan Küngerü’ye Bulgaristan ve Stara Zagora bölgesi hakkındaki güzel sözleri için teşekkür etti. Vali, iş dünyası için mümkün olan en iyi iş koşulları yaratarak yabancı yatırımları artırmak için çalışmalara devam edilmesi gerektiğini söyledi.

İkili, Valiliğin de desteğiyle yakın zamanda Türk iş insanlarının yatırım fırsatları hakkında bilgi edinmeleri amacıyla Stara Zagora ve bölgeyi ziyaret etmelerini organize etme olasılığını da görüştüler.


DİĞER HABERLER