Başkonsolos Küngerü, "Türkiye, Bulgaristan'dan gelen yolcu ve turistlerin ülkeye girişini kolaylaştıracak"Pazartesi, 31 Mayıs 2021

Başkonsolos Küngerü, Görev bölgesindeki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, "Türkiye haziran ayından itibaren Bulgaristan'dan gelen yolcu ve turistlerin ülkeye girişini kolaylaştıracak" diye bildirdi.

Küngerü, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın yaptığı açıklamasına göre Kapıkule Sınır Kapısı'nda 110 TL (20 leva) karşılığı Covid-19 hızlı PCR testi yapılacak bir laboratuvarın faaliyete başlayacağını söyledi. Test sonuçları 30 dakika içerisinde hazır olacak. Bu, Kapitan Andreevo - Kapakule Sınır Kapısı'ndan geçen yolcuları kolaylaştırmak için yapılıyor. Resmi olarak Türkiye ve Bulgaristan, iki doz Covid-19 aşısı olanlara verilen sertifikalarla seyahate izin veriyor.

Ülkemizde kullanımı onaylanan "Pfizer", "Astra Zeneca", "Moderna" ve "Jansen" aşılarıyla yapılan aşılara ilişkin belgelerin kabul edildiğini belirten Başkonsolos, "Türkiye ayrıca hastalığın geçirilmesi veya hastalanma sonrası oluşan antikorların varlığını kanıtlayan tıbbi bir belgeye sahip turistleri de kabul edecek" diye bildirdi.

Küngerü, son 72 saatte yapılmış negativ PCR testi sonucunu gösteren belgeye sahip herkesin Türkiye'ye seyahat edebileceğini açıkladı.

Başkonsolos, "Şu anda her iki ülkede de vakalar azalmaya devam ediyor, turistlerin Türkiye'ye geri dönmeye başlamasını bekliyoruz" diye vurguladı. Küngerü, ayrıca her iki ülkede de aşılananların oranı daha yüksek olacağı için Bulgaristan'a Türk turist akışının artmasının beklendiğine inanıyor. Başkonsolos, Türkiye'nin sınırlardaki göçmen baskısı konusunda AB ve Bulgaristan'a verdiği taahhütleri yerine getirmeye devam edeceğini söyledi.

T. C. Filibe Başkonsolosluğu, 3 Haziran'da Plovdiv (Filibe) kentindeki Aspect Galerisi'nde Türkiye'den Hikmet Çetinkaya ve Şüktran İstanbullu eserlerinden oluşan karma bir sergi düzenliyor.

Küngerü, "Bu yıl içerisinde daha nice kültürel etkinlikler bizi bekliyor, çünkü sanat bizi birbirimize yakınlaştırıyor" diye belirtti.

Başkonsolos, Türkiye'de başarısız darbe girişiminin bertaraf edilmesinin 5. yıl dönümü ve "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla Filibe'de bir anma etkinliği yapacaklarını vurguladı.


DİĞER HABERLER