Başmüftü Dr. Haci, aşırıcılıkla mücadele hakkında uluslararası bir konferansa katıldıCuma, 10 Haziran 2022

Başmüftü Dr. Haci, aşırıcılıkla mücadele hakkında uluslararası bir konferansa katıldı

Başmüftü Dr. Mustafa Haci, Kahire'de düzenlenen "Dini Aşırıcılık: Entelektüel Ön Koşullar ve Karşı Stratejiler" konulu uluslararası bir konferansa katıldı.

Mısır'ın başkentindeki forum, yeni girişimler ve deneyimlerin paylaşılması yoluyla en savunmasız topluluklara ulaşmak için dünyanın dört bir yanından aşırılıkla mücadele konusunda uzmanları bir araya getiren önde gelen etkinliklerden biri olarak kabul ediliyor.

Konferansın ana mesajı, aşırılıkçılıkla mücadele için bilimsel ve entelektüel girişimlerin devreye alınması ve geliştirilmesinin yanı sıra araştırma kurumları ve konuyla ilgili uzmanlar arasındaki iş birliği ve koordinasyonun güçlendirilmesi ihtiyacıydı.

Dr. Haci, konferansta yaptığı konuşmada, “Terörün dini olmaz. Bu yüzden teröristler hem Müslüman hem de gayrimüslim olabilir. Terörizmin nedenleri her zaman siyasi olmuştur, dini değil. İslam, geldikten sonra insanları cehaletten kurtardığı gibi insanlığı da şerden ve terörden kurtarma gücüne sahiptir” diye kaydetti.

Başmüftülük temsilcileri, konferansa 45'ten fazla ülke temsilcisiyle birlikte katıldı.

Kahire'deki foruma ABD, Almanya, İtalya, Hindistan, Polonya, Singapur, Fas, Tunus ve Cezayir'den devlet adamları, araştırmacılar, bilim insanları ve akademisyenler katıldı.

Konuklar ve konuşmacılar arasında Mısır Başmüftüsü ve Dünya Fetva Kurumları Genel Sekreteri Şevki Allam, Vakıflar Bakanı Dr. Muhammed Muhtar Gomaa, Adalet Bakanı Omar Marwan, Cumhurbaşkanlığı Din İşleri Müsteşarı Osama Al-Ajari, Din İşleri Komisyonu Başkanı Ali Juma, Birleşmiş Milletler Terörle Mücadele Merkezi (UNCCT) ve Terörle Mücadele Ofisi Müdürü Dr. Jehangir Khan, Ortadoğu, Afrika ve Balkan ülkelerinden başmüftüler yer aldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER