Başmüftü Dr. Mustafa Haci, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ni ziyaret ettiPerşembe, 17 Kasım 2022

Başmüftü Dr. Mustafa Haci, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ni ziyaret etti

Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Haci ve yardımcıları Ahmet Hasanov ve Murat Pingov, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği’nin (Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başmüftülüğü) yanı sıra ülkedeki Müslümanların hayatı ve gelenekleriyle ilgili cami ve kurumları ziyaret ettiler.

Bulgaristan Başmüftülük heyeti, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği Başkanı (Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başmüftüsü) Reis-ul Ulema Hafız Şakir Efendi Fetai  tarafından kabul edildi.

İki kurumun temsilcileri arasında gerçekleşen görüşmeye aralarında Ohri, Gostivar, İştip ve Kumanova müftüleri de olmak üzere 13 bölge müftüsü ve akademisyenler katıldılar.

Hafız Şakir Efendi Fetai , “Bulgaristan Cumhuriyeti Başmüftüsü Dr. Mustafa Haci'ye bu ziyareti için içtenlikle teşekkür ediyorum. Birkaç ay önce son derece sıcak karşılandığımız Sofya ziyaretimizden sonra bu ziyareti bekliyorduk. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği olarak da sizleri faaliyetlerimizle yakından tanıştırmak istedik. Komşular olarak ortak değerleri paylaşıyoruz. Bu birliği korumalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız” diye kaydetti.

Bulgaristan Başmüftüsü de kardeş teşkilatımız olarak Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki Müslümanların teşkilatını ziyaret etmenin kendisi ve Başmüftülük temsilcileri için bir onur olduğunu belirtti.

Dr. Haci, “Öncelikle bu sıcak karşılama için Hafız Şakir Efendi Fetai’ye teşekkür etmek istiyorum. Çalışmalarınıza ve Üsküp'teki tarihi yerlere hayran kalmamak elde değil. Bulgaristan Başmüftülüğü ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği birlikte birçok şeyi yapabilir. Esas olarak temsil ettiğimiz Müslümanların kaynaşması ile ilgili olarak ve özellikle din eğitimi, imamların nitelikleri ve müminlerle iletişim alanında birçok şey yapabiliriz” dedi.

Üsküp'te Dr. Haci, Ahmet Hasanov ve Murat Pingov çarşıyı, tarihi İsa Bey Medresesi’ni ve kız ve erkek çocukların eğitimine yönelik bitişik binaları ziyaret ettiler. Heyet, medrese müdürü İbrahim İdris ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Şabani ile görüştü.

Kurumların temsilcileri, Üsküp İslami İlimler Fakültesi ile Sofya'daki Yüksek İslam Enstitüsü arasında iş birliği olasılığını görüştüler.

Gostivar şehrinde Gostivar Bölge Müftüsü Sabahuddin Zendeli tarafından düzenlenen akşam yemeğine katılan heyet, akademik camia temsilcileriyle bir araya geldi. Ziyaretin sonunda konuklar ve ev sahipleri aralarında karşılıklı hediye değişimi yaparak Sofya ve Üsküp'te yeniden bir araya gelmeyi temenni ettiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER