Başmüftü Mustafa Hacı, Londra'daki Bulgaristan Müslümanları ile görüştüSalı, 22 Nisan 2014

Başmüftü Mustafa Hacı, Londra'daki Bulgaristan Müslümanları ile görüştü  Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Birleşik Krallık'ta bulunan Bulgaristan Müslümanlarının daveti üzerine 17-20 Nisan 2014 tarihleri arasında Londra'yı ziyaret etti. Burada görüştüğü vatandaşlarımıza hitaben konuşmasında Dr. Hacı, "Müslüman toplumunda görüş çokluğunun olması onun gelişimine ve çeşitliliğine dair bir işarettir, birlik olunması için çabalamak ise bir lütuftur" dedi.

Belirttiğine göre Müslümanların egosunu yenerek toplumsal ve sosyal meseleleri çözmek adına birleşmeleri özelliğinin, özelikle yurt dışında oldukları zaman son derece önemlidir. İslam ahlakına dayalı merhamet, dayanışma ve karşılıklı yardımlaşma gibi değerler bir Müslüman'ın kendinden önce din kardeşini düşünmesine sebep oluyor.

Başmüftü, "Farklılıkları ve Bencilliği Müslümanların Birliği Adına Aşmak" konulu konuşmasında, "Hedonizmin hayatımızda hakim olmasına izin vermemeliyiz. Din kötü alışkanlıklardan alıkoyarak olumlu alışkanlıklara yöneltir.

Müslüman kimliğimizi ne kadar fazla göz önünde bulundurursak, o kadar kalbimizde imanımız artacak" diye kaydetti. Dini lider, her tür olursa olsun kardeşlik hukukunun korunmasının üstün bir değer olarak her Müslüman tarafından gözetilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Başmüftülük, dini kimliğin korunmasını daha iyi bir gelecek için yatırım olarak nitelendirdi. Belirttiğine göre her bir dini inanca sahip kişinin kendi hakikatini görmesi, kökeni ve değerleri konusunda bilince sahip olması gerekir. İslam dini, yüksek medeniyet şeklidir ve esasında Müslümanların gurur kaynağı olan sayısız gerçekleri ve olayları içerir. İslamın özellikleri onu dünya çapında çekici bir din haline getirmektedir.

Birleşik Krallık'ı ziyareti sırasında Başmüftü ilk önce Londra Bulgaristan Büyükelçisi Konstantin Dimitrov ile görüştü. Dr. Hacı, Büyükelçi'ye Başmüftülüğün faaliyetlerini ve ülkedeki Müslümanların hayatına müdahale etme teşebbüslerine karşı oynadığı koruyucu rolünü tanıttı. Büyükelçi, çalışkanlığı ile bilinen vatandaşlarımızı överek, yabancı ülkenin kanunlarına uyarak belirli koşullarda ve işverenle imzalanan iş sözleşmeleri üzerine çalışmalarını tavsiye etti.

Başmüftü, Londra'daki büyük camilerin bir kaçını ziyaret etti. Bu camilerin bünyesinde kurulan kültür ve eğitim merkezleri geniş çaplı faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Başmüftü, vatandaşlarımıza kültürel ve sosyal hayatlarının merkezi haline gelecek kendilerine ait bir yere sahip olmalarını diledi.


DİĞER HABERLER