Başmüftülüğün Hac organizasyonu ile 217 hacı adayı kutsal topraklardaPazartesi, 29 Eylül 2014

Başmüftülüğün Hac organizasyonu ile 217 hacı adayı kutsal topraklarda Bu yıl da Başmüftülüğün organizasyonu ile hac ziyaretine katılan Bulgaristan Müslümanları artık kutsal topraklara 23 Eylül'ün ilk saatlerinde ulaştılar ve Mekke'nin manevi iklimini soluma imkanı buldular.

22 Eylül'de 217 hacı adayı İstanbul'dan Mekke'ye en yakın havalimanı olan Cidde'ye uçuş yaptılar. Bulgaristan'dan hacca katılan Müslümanlar Şumnu, Aytos, Kırcaali ve Haskovo'dan İstanbul'a dualar ve otobüslerle yolcu edildiler.

Mekke'ye vardıklarında daha ilk gün hac ibadetinin bir kısmı olan Temettü Haccı başarıyla icra ettiler. Hac ibadetinden ibaret olan Temettü Haccı, Başmüftülüğü ekibinin yönetimi altında tüm hacı adayları ile birlikte yerine getirildi. Bu ibadetten sonra hacı adayları ihramlarını çıkardılar. 3 Ekim'de Arafat ziyaretini yapmadan önce tekrar ihram elbiselerini giyecekler.

Mekke'de oldukları zamandan beri hacı adaylarının organizeli veya bireysel olarak gece gündüz Kabe-i Muazzama'yı ziyaret etme fırsatları olacak.

İbadetlerin doğru ve düzgün olarak yerine getirilmesi için 9 kişilik organizasyon ekibi ve ayrıca iki sağlık uzmanı hizmette bulunmaktadır. Organizasyon ekibinin başında Hac Organizasyonundan Sorumlu Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet bulunuyor. Vedat Ahmet'e bu görevde Hac Daire Başkanı uzmanı Cemal İsa, Blagoevgrad'ın Koçan köyü imamı İzzet Calev, Aytos Bölge Müftülüğü İrşad Bürosu uzmanı Hüseyin Ahmet, Arşivler Bürosu uzmanı Beyhan Mehmet, Peştera imamı Salih Halil, Momçilgrad (Mestanlı) Eski İlahiyat Lisesi Müdürü ve şu anda Bursa'da müezzin Sami Süleyman, ilahiyatçılar Güllü Ahmet ve Sevinç Emin yardımcı olmaktalar. Hüseyin Mustafa ve Fatme Mehmet de hacı adaylarına hizmet veren sağlık personeli olarak ekipte yer almaktalar.


DİĞER HABERLER