Başmüftülük, hazırladığı yeni İslam din dersi kitaplarını Bakanlığa sunduCuma, 31 Ocak 2020

Başmüftülük, hazırladığı yeni İslam din dersi kitaplarını Bakanlığa sundu Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, 30 Ocak 2020 Perşembe günü devlet okullarında okutulması için yeni İslam Dini ders kitaplarını onaylaması üzere Eğitim ve Bilim Bakanlığı'na (MON) sundu.

İslam Dini ders kitapları, Başmüftülük tarafından özel olarak kurulan bir komisyon tarafından hazırlandı. Komisyonda Amir Feleti, Nazmiye Kulova, Dr. Osman İbrahimov, Dr. Selime Hasanova, Muhammed Kamber, Beyhan Mehmet, Alper Ahmet ve Gülgün Gaygacova yer aldı. İslam Dini ders kitapları hazırlama projesi, Eğitimden Sorumlu Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov tarafından yönetildi, sorumlu editör ise Murat Boşnak idi.

Başmüftülük Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti, Grandmufti.bg haber sitesine verdiği röportajda, "Onaylanması için MON'a sunduğumuz ders kitapları 1-4.sınıf öğrencileri içindir. Hepsi, MON tarafından onaylanan en yeni eğitim müfredatına uygun hazırlandı. MON'un yeni İslam Dini ders kitapları ile ilgili görüşünü 2019-2020 eğitim öğretim yılının sonuna kadar bildirmesini bekliyoruz. Onaylandıkları takdirde yeni İslam Dini ders kitaplarının okutulmasına eylülde yeni 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren başlanmasını öngörmekteyiz" dedi.

Onun ifadesine göre, komisyon 6-12.sınıf ders kitaplarının hazırlanmasına yönelik çalışmalarına devam etmektedir. Halihazırda 2019-2020 eğitim öğretim yılında devlet okullarında 2600'ın üzerinde öğrenci, 1-12.sınıflarda serbest seçmeli (SİP) ve zorunlu seçmeli ders (ZİP) şeklinde İslam din dersini okuyorlar. Eğer bir karşılaştırma yapacak olursak, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İslam din dersini okuyan öğrenci sayısı 2190 idi. Başmüftülük Eğitim Dairesi'nin çalışmalarının önceliklerinden biri, İslam din dersinin ülkede daha fazla ve yeni yerlerde okutulması ve bu fırsatı değerlendiren öğrenci sayısını artırma olanaklarının sunulmasıdır.

Haber: L. ÇAUŞEVA
www.grandmufti.bg


DİĞER HABERLER