Başmüftülük, imamları sınıflandırdıÇarşamba, 22 Aralık 2021

Başmüftülük, imamları sınıflandırdı

Bulgaristan Müslümanları Diyanet Başmüftülüğünden yapılan açıklamaya göre, Başmüftülük, mesleki yeterliliklerini doğrulamak için yapılan sınavlardan aldıkları notlara göre imamları sınıflandırdı. Karar, Başmüftü Yardımcısı Ahmed Hasanov tarafından Kırcaali'deki Yeni Cami ve İslam Kültür Merkezinde düzenlenen Müftülük Konseyi toplantısında açıklandı. Ulusal Müslümanlar Konferansı'ndan bu yana ilk kez Müftülük Konseyi üyeleri Sofya'nın dışında bir yerde bir araya geldiler.

Başmüftü Dr. Mustafa Haci, konuşmasında şunları kaydetti: "İyi personel ve aktif imamlar yetiştirmek Başmüftülüğün en önemli görevlerinden biridir. Bu nedenle onların becerilerini geliştirmek için kurslar düzenliyoruz”. Dr. Haci, Başmüftülüğün daha aktif imamların maaşlarını artıracağını duyurdu.

Müftülük Konseyi, kış toplantıları düzenlemeye yönelik hazırlıkları ele aldı. Bölge müftüleri, bu sezon müminlerin daha fazla boş vakti olduğunu ve bunun camilerde konferanslar düzenleyerek daha fazla Müslüman kardeşlerimize ulaşma fırsatı olduğunu vurguladılar. Toplantıda daha aktif imamların çeşitli yerleşim yerlerinde düzenlenen sohbetlere katılmalarına karar verildi.

Bölge müftülüklerinde kültürel etkinlikler de düzenleneceği anlaşıldı.  

İlgili Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, yetim çocukları desteklemeye yönelik Ulusal Yetimler Haftası Kampanyası sonuçlarının analizini yaptı. Mehmet, Yüksek İslam Şurası Sosyal Hizmetler Komisyonunun yetim çocukların desteklenmesi ve onlara verilen aylık ödenek miktarının artırılmasına ilişkin kararları tanıttı.

Başmüftü Yardımcısı, Müslüman cemaatine emanet edilen çocukları desteklemek için yorulmadan çalışan tüm bölge müftülerine ve müftülük personellerine teşekkür etti.

Şu anda kampanya 4-5 Bölge Müftülüğünde halen devam ediyor ve bu yıl toplanan fon tutarı bir öncekini aşıyor.

Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, din adamlarına Başmüftülüğün ana görevlerinden birinin, çok fazla dile getirilmese de var olan ahlak krizine çözüm bulmak olması gerektiğini söyledi.

Çalışma toplantısının sonunda Müftülük Konseyi üyeleri, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi'ye sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ederek, yeni cami ve İslam Kültür Merkezinin açılışından dolayı kendisini tebrik ettiler.


DİĞER HABERLER