Başmüftülük, Tombul Camii’nin restorasyonu için ödüllendirildiÇarşamba, 16 Kasım 2022

Başmüftülük, Tombul Camii’nin restorasyonu için ödüllendirildi

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü, Şumnu şehrindeki halk arasında Tombul Camii olarak da bilinen Şerif Halil Paşa Camii’nin restorasyonu için ödül aldı.

Ödül, Standart gazetesinin, "Bulgaristan'ın Harikaları" adı altında yürüttüğü kültürel ve tarihi mirasın korunması ve tanıtılmasına yönelik ulusal kampanya kapsamında düzenlenen “Bulgaristan Markası- Harikalara Dokunun” konulu forumda verildi.

Ödül, Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet ve Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik tarafından kabul edildi. Organizatörler, caminin restorasyonuna katkılarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ü de ödüllendirdiler.

Ödülü, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı takdim etti. Mirasın Birlikteliği kategorisinde Tombul Camii'nin restorasyonunun yanı sıra Sofya Ruhban Okulu'nun restorasyonu için de ödül verildi.

Tombul Camii, Balkan Yarımadası'nda en büyük camilerden biridir. Caminin restorasyonu, Bulgaristan-Türkiye dostluğunun bir nişanesi olarak yapıldı.

Restorasyon süreci, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) da katıldığı bir proje kapsamında Başmüftülük tarafından yönetildi.

Başmüftülük, Tombul Camii’nin restorasyonu ve korunmasına katkılarından dolayı tüm kurumlara bir kez daha teşekkür ediyor! Diğer tarihi camiler ve kültürel anıtlarının da aynı şekilde restore edilip korunmasını umuyor.

foto: BTA


DİĞER HABERLER