Başmüftülük Yayınlar Dairesi, Şumnu’da “Bulgaristan'da Barok Mimari Camiler" kitabını tanıttıCuma, 13 Mayıs 2022

Başmüftülük Yayınlar Dairesi, Şumnu’da “Bulgaristan'da Barok Mimari Camiler

Bulgaristan Başmüftülüğü Yayınlar Dairesi, son projelerinden biri olan Prof. Lyubomir Milkov'un "Bulgaristan'da Barok Mimari Camiler" adlı kitabını tanıttı.

Kitap tanıtım etkinliği, dün akşam (12.05.2022) Şumnu Bölge Tarih Müzesinde akademik camia temsilcileri, müze çalışanları, din adamları ve toplumun ileri gelen kişilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan resmi konuklar arasında Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov Hasanov, Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi Müdürü Şerif Hüsnü yer aldılar.

“Bulgaristan'da Barok Mimari Camiler" kitabının tanıtımı, Şumnu Piskopos Konstantin Preslavski Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesinde öğretim görevlisi olan Dr. Memiş Merdan ve kitabın müellifi Prof. Dr. Milkov tarafından yapıldı.

Araştırmanın konusu, Bulgaristan'da barok mimari ve süslemeye sahip korunmuş camilerden üçünün tarihi ve sanatsal yönüdür. Bunlar Şumnu'daki 1744 yılında inşa edilen ve halk arasında "Tombul Cami" olarak bilinen Şerif Halil Paşa Camii, Silistre'deki 18. yüzyılın 70'li yıllarında inşa edilen Kurşunlu Camii ve Samokov'daki 1833-1834 yılları arasında inşa edilen Bayraklı Camii’dir.

 Kitabın yazarı Prof. Dr. Milkov, “Bu camilerin Barok tasarımı, Osmanlı mimarisi ve sanatının tarihsel gelişiminde bir medeniyet gerçeği olduğu kadar çeşitliliğin de bir simgesidir. Onların yapısı ve mimari tasarımı hem İslam'daki temel varsayımların hem 18. ve 19. yüzyıllarda Osmanlı sanatının tüm alanlarına nüfuz etmiş olan Batı Avrupa'nın estetik anlayışının inkar edilemez etkisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bulgaristan'daki barok camiler hakkında sunulan bilgilerden çıkarılan en önemli sonuç, Osmanlı Türkleri tarafından Bulgar topraklarında Barok mimari tarzda eserlerin yapımı ve özümsenmesinin, ana etki kaynağı İstanbul olmak üzere 19. yüzyılın ikinci yarısında Bulgar Uyanış Devri mimarisine nüfuz etmesi ve uygulanmasından neredeyse bir asır önce gerçekleştiğidir” diye kaydetti.

Kitap tanıtımından sonra Nüvvab İlahiyat Lisesinde öğretmenlik yapan Dr. Osman İbrahimov’un moderatörlüğünde bir tartışma yapıldı. Tartışma sırasında davetliler kitap hakkında soru sorma ve görüşlerini paylaşma fırsatı buldular.

"Bulgaristan'da Barok Mimari Camiler" adlı kitabın, Silistre şehrindeki Bölge Tarih Müzesinde de tanıtım etkinliği yapılacak.


DİĞER HABERLER