Başmüftülük yönetimi, ABD Büyükelçisi Mustafa’nın iftarına konuk olduPerşembe, 14 Nisan 2022

Başmüftülük yönetimi, ABD Büyükelçisi Mustafa’nın iftarına konuk oldu

Bulgaristan Başmüftülüğü yönetimi, Müslüman toplumunun temsilcileri, Etkili Yönetimden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kalina Konstantinova, İslam ülkelerinin büyükelçileri, Bulgar Ortodoks Kilisesi ve Bulgaristan'daki dini toplulukların temsilcileri, ABD’nin Sofya Büyükelçisi Hero Mustafa’nın konutunda verdiği iftar yemeğine katıldılar.

İftar yemeği, demokratik toplumların temeli olan insanların farklılıklarına anlayış, hoşgörü ve saygının simgesi oldu.

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, iftarda yaptığı konuşmada, “Dünyanın her yerinde insanların dini bencil amaçlarla kullandığı bir zamanda biz Bulgaristan'da farklı dinlerden ve farklı etnik kökenlerden insanlar olarak ABD Büyükelçiliği konutunda aynı sofrada buluşarak iftar yapıyoruz. Prensip olarak, bir kişinin çok fazla şeye ihtiyacı yoktur. Her şeyden önce kendisini Yüce Allah’ın yarattığını bilmesi önemlidir. İnsan Yaratan’a muhtaçtır ve aynı zamanda topluma faydalı olması ve yardım etmesi için çaba sarf etmesi gerekir. Bu günlerde dünyanın neresinde olursa olsun savaşın durmasını, insanların barış içinde yaşamalarını, dini ve etnik kökeni ne olursa olsun aynı sofranın etrafında toplanma fırsatına sahip olmalarını Allah'tan niyaz ederiz” diye kaydetti.

İftar sofralarında bir arada olma geleneğinin gelecekte de devam etmesini temenni eden Başmüftü, insanlığı kurtaracak olanın insanlar arasındaki iyi ilişkilerden geçtiğini vurguladı.

ABD’nin Sofya Büyükelçisi Hero Mustafa, birçok insanın aç ve evsiz kaldığı sıkıntılı çatışma zamanlarında iftara katılan herkesi barış ve daha iyi bir dünya için dua etmeye çağırdı.

Hero, “Ramazan ayının benim için ne anlama geldiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Çoğunuz ABD’ye üç yaşında Irak'tan bir mülteci olarak geldiğimi biliyorsun. O zaman sırtımızdaki giysilerden başka hiçbir şeyimiz yoktu, elimizdeki iki bavulla ve birçok umut ve hayalle geldik. Kuzey Dakota'da bizi gerçekten çok sıcak karşılayan bir topluluk tarafından karşılandık ve orada, o toplulukta birbirlerine karşı hoşgörülüydüler ve herkese kendini geliştirme fırsatı verdiler. Kuzey Dakota'da evimizden yüz binlerce kilometre uzakta olmamıza rağmen geleneklerimize uyma fırsatımız oldu ve her mübarek Ramazan ayında tüm dinlerden dostları ağırlamak benim ve ailem için gerçek bir zevktir” diye anlattı.

Etkili Yönetimden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kalina Konstantinova, bunun katıldığı ilk iftar olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı, “Bu akşam benim için çok özel. Her gün Ukrayna'dan gelen mülteciler için insani yardım yapılmasını organize ederken birlik olduğunda bir topluluğun ne kadar güçlü olabileceğini anladığımız bu zamanlarda daha da özeldir” dedi.

İftar yemeği, barış ve refah için bir dua ile sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER