Başsavcı, DOST Birliği'nin şikayeti üzerine seçim sonuçlarını mahkemeye vermeyi reddettiPerşembe, 13 Nisan 2017

Başsavcı, DOST Birliği'nin şikayeti üzerine seçim sonuçlarını mahkemeye vermeyi reddettiBaşsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada Başsavcı Sotir Tsatsarov'un Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Birliği koalisyonunun şikayeti üzerine Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, Parlamento seçim sonuçlarına itiraz etmeyi reddettiği bildirildi.

4 Nisan 2017 tarihinde DOST Birliği Eşbaşkanları Lütfi Mestan ve Orhan İsmailov, Başsavcılığa sundukları şikayet dilekçesiyle Başsavcı'nın Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, Parlamento seçim sonuçlarına itiraz etmesini talep ettiler.

Şikayette DOST Birliği Eşbaşkanları, Parlamento seçimlerinde Bulgaristan vatandaşlarının anayasal haklarının kaba bir şekilde ihlal edilmesiyle önemli ölçüde ihlaller yapıldığını öne sürdüler. Şikayet dilekçesinde hakların ihlalinin seçimlerde oy kullanmak üzere Türkiye'den Bulgaristan'a gelen çifte vatandaşların sınırdan geçişinin organizeli bir şekilde engellenmesiyle yapıldığı kaydediliyor. Bulgaristan-Türkiye sınırında bulunan Kaptan Andreevo-Kapıkule, Malko Tırnovo-Dereköy ve Lesovo-Hamzabeyli sınır kapılarının trafiğe kapatılmasının organize edildiği belirtiliyor.

Şikayette ayrıca kanuna aykırı olarak Türkiye'de oy kullanabilmeleri için vatandaşların Bulgarca okuma yazma bilmeleri gerekliliği getirildiğine dikkat çekiliyor.
Tsatsarov, seçim sürecinde ve sonuçlarda eksiklikler olmasına yol açan ağır ve yaygın ihlaller olduğuna dair veriler olmadığına karar verdi.

Yapılan açıklamada, "Sonuçlarda büyük eksikliklere yol açan ve seçmenlerin gerçek iradesinin tespit edilmesini mümkün kılmayan o denli büyük ihlaller yapıldığına dair veriler yok" deniliyor.

Tsatsarov'un Filibe ve Vidin seçim bölgelerinde milletvekili adaylarının şikayetleri üzerine bu bölgelerdeki seçim sonuçlarına itiraz etmek için de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayı reddettiği bildirildi.


DİĞER HABERLER