Başsavcı Geşev, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ile görüştüPazartesi, 24 Ocak 2022

Başsavcı Geşev, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ile görüştü

Cumhuriyet Başsavcısı İvan Geşev başkanlığındaki Bulgaristan heyeti, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ve Yargıtay Birinci Başkanı Mehmet Akarca tarafından kabul edildi.

Başsavcı İvan Geşev, Bulgaristan Savcılığı temsilcilerinin daveti üzerine Türkiye’ye resmi ziyarette bulundukları Türk mevkidaşı Bekir Şahin ile de görüştü. Heyette ayrıca Başsavcı Yardımcısı ve Yüksek İdare Savcılığı Başkanı Desislava Pironeva ve Başsavcı Sözcüsü Siyka Mileva da yer aldı.

Türkiye tarafından resmi toplantılara Başsavcı Yardımcısı Rıdvan Gündoğdu, Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Savcı İlknur Altuntaş ve Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında görevli savcılar katıldılar.

Resmi görüşmeler sırasında iki komşu ülkenin savcılıkları arasında yüksek düzeyde güven olduğu ve iyi düzeyde iş birliği yapıldığı saptandı.

Türkiye ve Bulgaristan’ın bölgedeki yasa dışı göçü sınırlamaya yaptığı katkılarının vurgulandığı iki ülkeyi ilgilendiren konular tartışıldı. İki heyet, sınır ötesi organize suçlarla mücadele ve terörle mücadele de dahil olmak üzere hukuki konularda adli iş birliğinin diğer yönlerini de ele aldı.

Bulgaristan heyeti, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Ankara'daki yeni hizmet binasını da gezdi.

Bulgaristan Başsavcısı Geşev ile Türkiye Başsavcısı Şahin arasındaki görüşmede Balkan Ülkeleri Başsavcıları Çalışma Forumu'nun ikinci toplantısının 2021 yılında Sofya'da düzenlenmesi için ortak inisyatif alınmasından övgüyle söz edildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER