Belçikalı Malmar Şirketi, Bulgaristan pazarından çekiliyorSalı, 27 Şubat 2018

Belçikalı Malmar Şirketi, Bulgaristan pazarından çekiliyorUzun zamandan beri Bulgar iş dünyası, gittikçe derinleşen nitelikli işgücü sorunundan bahsetmektedir. Bu eğilim sadece Bulgaristan için değil, birçok Avrupa ülkesi için geçerlidir. Ancak ülkemizde ilk kurbanını aldığını söyleyebiliriz.

Otobüs, kamyon yedek parça ve inşaat ekipmanları üreticisi ve Vîlvî ve Rånàult gibi otomobil şirketleri için tedarikçi şirket olan Belçikalı Malmar Şirketi söz konusudur.
2016'da şirket yönetimi Filibe kentinde bir tesise yatırım yapacaklarını açıkladı, ancak iki yıl sonra şirketin Bulgaristan pazarından çekilmeye karar verdiği anlaşıldı. Malmar Şirketi yönetimi, kararın nedeninin nitelikli işgücü yetersizliği olduğunu belirtti.

Merkezi Gent şehrinde bulunan şirket, Letonya'daki üretim tesisinde elde ettiği iyi deneyimi kullanarak, bizde ona benzer yeni bir fabrika açmaya karar verdiğini duyurmuştu.

Letonya'daki pazara 2016 yılında ancak altı işçi ile giren Malmar Şirketi, on yıl sonra artık 150'den fazla çalışana sahip ve oradaki üretiminin yüzde 95'i tamamen hazır durumdadır.
2016 yılında yatırım hakkında yapılan resmi açıklamada işin hızla büyümesi ve yeni müşterilerin çekilmesinden dolayı şirket yönetiminin Filibe kentinde yeni bir üretim tesisi açmaya karar verdiği bildirilmişti.

Filibe kentindeki fabrikanın 2016 yılının üçüncü çeyreğinde faaliyete açılması planlanıyordu. Sonuç olarak orada fabrika açılmadı ve şimdi de Malmar'ın ülkemizde iş yapma fikrinden tamamen vazgeçtiği anlaşıldı.

„Capital" gazetesine konuşan Malmar Şirketi yöneticisi Dopcaan de Biyse, „Planlarımız çok değişti. Bulgaristan'da işçilerin üretkenliğinin düşük olmasından dolayı Filibe'de üretimi durdurma kararı aldık" diye belirtti.


DİĞER HABERLER