Benzin fiyatlarında düşüş bekleniyorPerşembe, 08 Eylül 2022

Benzin fiyatlarında düşüş bekleniyor

Bulgaria ON AIR televizyon kanalına demeç veren Bulgaristan Tüccarlar, Üreticiler, Akaryakıt İthalatçıları ve Nakliyecileri Derneği Başkan Yardımcısı Dimitır Hacidimitrov, “Fiyatlar sakinleşti, özellikle benzin fiyatlarına bakarsak, 3 leva altında fiyatlar görüyoruz. En fazla 3 hafta içerisinde büyük akaryakıt istasyonları zincirlerine ait birçok istasyonda 3 ile 3,10 leva arası fiyatlar görmeyi bekliyorum, devletten karşılanan indirimle 2,80-2,85 leva arası fiyatları göreceğiz. Motorin fiyatları arasında daha büyük bir fark var. Bunun nedeni metan gazı fiyatlarının yüksek olmasıdır” diye yorum yaptı.

Uzman, Avrupa'da en çok benzinin kullanıldığına ve yaz aylarında benzin talebinin motorine göre çok daha fazla olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle, uluslararası fiyatların çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Hacidimitrov, “2-3 hafta içinde benzin fiyatı 300 doların üzerinde düştü. Zamanla bu, benzin istasyonlarımızdaki fiyat panolarında yer alan fiyatları da etkileyecek. Geçen yıla ait istatistiklere göre, motorin tüketimi %40, benzin tüketimi ise %45'in üzerinde azaldı. Metan gazı tüketimindeki düşüş %80'in üzerinde bir seviyededir" diye vurguladı.

Uzmanın ifadesine göre, litre akaryakıt başına 25 stotinki indirim uygulanmasına ilişkin önlem popülist olup özellikle daha az maddi imkanı olan insanlara yardımcı olmadı.

Hacidimitrov, “Bu indirimi yapmanın doğru olmadığına onları ikna etmeye çalışıyorduk. Daha sonra bu tutarın istasyonlarımız tarafından muhasebeleştirilmesi için en kolay şekilde nasıl verebileceğimizi düşündük. Müşterinin maddi imkanları olup olmadığını hesaplamanın bir yolu yoktu. Yıl sonuna kadar birçok kişi bu indirimden yararlanacak. Milli Gelirler Ajansı (NAP) birçok teftiş yapıyor” dedi.

Uzman, NAP'a karşı herhangi bir yükümlülükleri olmayıp, indirim yapan tüm şirketlerin daha sonra bu tutarları geri aldıklarına dair güvence verdi. Hacidimitrov’un ifadesine göre, akaryakıt istasyonlarının iflas tehlikesi geçti, çünkü ayakta kalmak ve piyasada kalmak için kendi kendine yeterli olan kabul edilebilir bir kar eşiği var.


DİĞER HABERLER