Besicilerin büyük bir kısmı hayvanlarını kasaplara satmak zorunda kaldıÇarşamba, 20 Ekim 2021

Besicilerin büyük bir kısmı hayvanlarını kasaplara satmak zorunda kaldı

Bulgaristan Sığır Yetiştiricileri Birliği (APMPB) Başkanı Stoyan Çukanov, Есоnоmіс.bg haber sitesine verdiği demeçte, “Yemde fiyat artışı, hayvan üreticilerinin büyük bir kısmını hayvanları kasaplara satmaya zorluyor. Hayvan yetiştiricilerinin hayvanlarını satmasının diğer nedenleri, işçi, mera eksikliği ve kurak geçen yıl” diye kaydetti.

400 sığır yetiştiren Çukanov, “Bulgaristan'ın her yerinde hayvan yetiştiricileri hayvanlarını satıyor. Bugün bazı meslektaşlarımı mezbahada gördüm. Her halde oraya gezmek için gitmediler. Yem ve elektrik fiyatları bu kadar yüksekken hayvan yetiştirmenin bir anlamı yok” dedi.

Çukanov, “Hayvan sürüleri önemli ölçüde azaldı. Mısırın fiyatı, üç kat bir artış olan kilogram başına 0,60 levaya çıktı. Tek çözüm hayvanları kesmemiz” diye belirtti.

Bu yıl buzağılarını satmaya karar verdiğini söyleyen Çukanov, “Bu işte hesap yok. Şu anda geçen yıldan beri beslediğim hayvanları kesiyorum. Bu duruma dayanılmıyor artık. Bu yıl yem fiyatları besicileri ciddi şekilde endişelendirdi. Buğdayın fiyatı, kilo başına 0,40 leva altına düşmüyor, arpa da mısırla aynı fiyata satılıyor” dedi.

Besici, çiftlikte çalışacak işçi bulmanın çok zor olduğunu söyledi.

Çukanov, “Çoğu durumda hayvan çiftlikleri ülkenin sınır bölgelerinde bulunur. Kırsal kesimler ıssızlaştı ve işçi bulmak neredeyse imkânsız. Elimizdeki az sayıdaki işçilerimize gözümüz gibi bakıyoruz” diye ifade etti.

Et işletmecilerini etkileyen bir diğer sorun da kaçak işçiliktir. Çukanov’un ifadesine göre, Bulgaristan’da üretilen etin kesiminin yüzde 60’ı kaçak yapılıyor. Besici, “Devlet tek bir basit önlem getirmek istemiyor. Odun mafyasına yönelik tedbirlere benzer tedbirler alırlarsa cambazlar ve minibüsleri yok olacak. Sektörde kayıt dışı taşımacılık ve hayvan kesimi durdurulmalı” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER