Bilişim teknolojileri sektöründe acil olarak kadrolara ihtiyaç varSalı, 28 Ocak 2014

Bilişim teknolojileri sektöründe acil olarak kadrolara ihtiyaç varBulgaristan Bilişim Teknolojileri Birliği (BAİT) Başkanı Petır İvanov, "Bulgaristan'da bilişim teknolojileri sektöründe acil olarak kadrolara ihtiyaç var" diye açıklamada bulundu. Devletle işbirliğinin gerekli olduğunu belirten İvanov, bu kadro boşluğunun giderilmesi için iyi yol gösterdi.

Uzun vadede geçerli olan üniversite veya ihtisaslaşmış okullarda daha fazla uzmanların yetiştirilmesi. Bunlar sadece Bulgaristan vatandaşı değil, yabancı kimlikli de olabilir. Kısa vadede sektörün ihtiyaçlarını karşılamak için ikinci yol da yabancı uzmanların cezbedilmesidir.

İvanov, "Bu yönde hükümet yasaları uygulamak için önlemler almalı, çünkü yabancıların gerekli belgeleri çıkartmalarına ilişkin prosedürler aylarca sürüyor" diye kaydetti.

BAİT Başkanı, "Ben bu büyük işsizlikte yabancı işçilerin getirilmesine karşı tepki olmasını anlayışla karşılıyorum, fakat bilişim teknolojileri sektöründe büyük oranda işsizlik yok. Eldeki son verilere göre endüstrinin büyümeye devam etmesi için 10 binden fazla kadroya ihtiyaç var" diye belirtti.

Bulgaristan'da bilişim sektörünün gelişmesi için büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve sürekli yenilikler olduğunu söyleyen İvanov, "Bilişim endüstrisi krizin en kötü döneminde bile büyüme kaydediyordu, bu alanda çalışanların ücretleri de yüksektir. Üstelik bu sektör devlet sektörü gibi diğer sektörlere de destek olabilir. Ama bu sektör çok hareketli ve onun gelişimi için koşullar oluşturulmazsa, hızlı bir şekilde dış ülkelere taşınacak ve bunun engellenmesi gerekiyor" diyerek uyardı.


DİĞER HABERLER