Birinci Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi İstanbul'da düzenlendiCumartesi, 28 Haziran 2014

Birinci Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi İstanbul'da düzenlendiÖncü Öğretmenler Derneği ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) İstanbul'da ortaklaşa düzenledikleri eğitimle Barış temalı 1. Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi sona erdi.

23 - 25 Haziran 2014 tarihlerinde on iki ülkeden üç yüze yakın eğitimci ve akademisyenin katıldığı zirvede eğitim ve barış temalı konular ile eğitime ilişkin güncel sorunlar ele alındı.

Zirveye; Türkiye, Irak, Azerbaycan, Pakistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan, Kazakistan ve Cezayir'den eğitimci ve akademisyenler katıldı.
Zirvede, dünyada huzurun sağlanması ve farklılıkların zenginlik aracı olarak değerlendirilmesinin yolunun merhamet, adalet, kanaat ve diğerkamlıkla donanmış iyi insan yetiştirmekle mümkün olacağı vurgulandı.

Asırlarca aynı coğrafyada bir arada ve huzur içerisinde yaşamaların öne çıkarılması ve iletişime geçilmesi gerektiği belirtildi.

Öncü Öğretmenler Zirvesi'nde Bulgaristan Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Harun Bekir ve Kültürel Etkileşim Derneği Başkanı Emine Bayraktarova tarafından temsil edildi. Türkiye'de bir ilk kez düzenlenen Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi'nde Türkiye'nin barış sürecini kalıcı kılma çabasına, komşu ülkelerden eğitimciler de önemli bir katkı sağlandı. Üç gün süren Eğitimle Barış temalı 1. Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi, kapanış oturumunda okunan sonuç bildirisiyle sona erdi.

Zirvenin kapanış programında bir konuşma yapan Öncü Eğitimciler Derneği Başkanı Gökhan Erenoğlu, zirvenin çok verimli geçtiğini, zirveye katılan eğitimcilerin ve akademisyenlerin eğitimle barış konusunda hem teorik hem de pratik önerilerde bulunduklarını, birçok ülkeden uzman eğitimciyi Türkiye'de ağırlamaktan memnun olduklarını, herkesin savaşa karşı barış için çaba gösterdiğini görmekten dolayı da gelecek adına çok umutlu olduğunu ve katılımcıların bu zirvelerin her yıl bir ülkede yapılması konusunda ortak görüş sahibi olduklarını söyledi. Erenoğlu, dünyanın huzurunun iyi insan odaklı eğitimden geçtiğini sözlerine ekledi.
Zirvenin sonunda sonuç bildirisi yayınlandı ve her yıl başka bir ülkede yapılması kararlaştırıldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER