Blagoevgrad'da yenilikçi tıbbi ekipman üretimi için yeni bir fabrika açıldıPerşembe, 14 Ekim 2021

Blagoevgrad'da yenilikçi tıbbi ekipman üretimi için yeni bir fabrika açıldı

Ekonomi Bakanı Daniela Vezieva, önde gelen bir Alman şirketinin Blagoevgrad (Yukarıcuma) şehrinde yüksek teknolojili protez ve biyonik kulak (köklear implant) üretimi yapacak yeni bir fabrikasının açılış törenine katıldı.

Açılış töreninde Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Blagoevgrad Belediye Başkanı İlko Stoyanov ve Alman firmasının temsilcileri de hazır bulundular.

Uluslararası bir tıbbi ekipman şirketi olan Ottobok, 10 milyon avrodan fazla yatırım yapmayı ve 300 kişiye istihdam yaratmayı planlıyor. Üretim süreci şimdiden başladı ve şimdiden 225 uzman işe alındı. Şirketin Almanya ve Avusturya'daki üretim üsleriyle birlikte Blagoevgrad’daki işletmesi, şirketin birbirine bağlı en büyük imalat işletmelerinin bir parçası olacak.

Vezieva, yüksek katma değerli ürün üretimini teşvik eden şeyin tam da bu inovasyon ve yüksek teknoloji yatırımları olduğunu vurguladı.

Bakan, Alman şirketlerinin uzun vadeli taahhütleri nedeniyle güvenilir yatırımcılar olduğuna dikkat çekti.

Vezieva’nın ifadesine göre, Blagoevgrad Belediyesi ile şirket arasında sosyal ortaklık oluşturulması bölge için son derece değerli olabilir.

Ottobok, 1919'da faaliyete başladı. Şirket yaklaşık 60 ülkede faaliyet gösteriyor ve 8000'den fazla kişiyi istihdam ediyor. Şirket, 1988'den beri Paralimpik Oyunları'nın ortağı ve yüksek teknolojili protez, ortez ve biyonik kulak üretiminde dünya liderlerinden biridir. Blagoevgrad'daki fabrikada birkaç farklı ürün üretimi yapılacak ve ortez üretimi şimdiden başladı. Bacak protezleri, diz eklemleri ve yapısal parçaları ile tekstil ürünü ortez ve protezler üretilecek ve montajı yapılacak.

Ekonomi Bakanı Blagoevgrad ziyareti sırasında kentin Belediye Başkanı İlko Stoyanov ile de bir araya geldi. İkili, yerel ekonominin gelişmesi için fırsatlar ve belediyenin, devletin desteğiyle hayata geçireceği gelecekteki projeleri tartıştı. Toplantı sırasında öne çıkan ana konular arasında bir Sanayi Bölgesi oluşturulması, yatırımcı çekme ve il merkezinde yeni istihdam olanakları yaratma ihtiyacı yer aldı.


DİĞER HABERLER